Halo efektas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
„Halo automobilis“

Halo efektaspsichologinis efektas, kai tam tikri žmogaus veiksmai interpretuojami kaip buvusių veiksmų pasekmė. Kitaip sakant, jei, pavyzdžiui, žmogui A būtų pasakyta, kad žmogus B neseniai išėjo iš psichiatrinės ligoninės, žmogus A pradėtų kai kuriuos žmogaus B elgesio bruožus, kurie anksčiau jam atrodė įprasti, laikyti psichiatrinio gydymo ar psichinės ligos pasekme.

Halo efektas dalyvauja ir žmogaus asmenybės vertinime: galimas klaidingas įspūdis, jog gražiai atrodantis žmogus turi patrauklesnę asmenybę bei geresnius darbo sugebėjimus bei kompetenciją. Daugelis žmonių nėra linkę sudėtingai vertinti aplinkinių: jie skirsto jas į „daugmaž visur gerus“ ir „daugmaž visur blogus“.

Rinkodaroje Halo efektas naudojamas iš anksto palankiai nuteikti vartotojus, prieš tai jiems pasiūlius geros kokybės kitą, su šiuo metu parduodama nesusijusią prekę. Taip manoma, jog jaunimo tarpe populiarus Apple iPod pritraukia vartotojus ir prie kitų Apple gamybos produktų. Metodas taip pat plačiai žinomas automobilių pramonėje, kur siekiant pritraukti serijinių mašinų pirkėjus gaminami ir demonstruojami kokybe, vaizdu ir galimybėmis įspūdingi vienetiniai automobiliai (lenktyniniai ir pan). Tokiems automobiliams galima priskirti, pavyzdžiui, Dodge Viper, Ford GT ar Acura NSX.

Iš Halo efekto natūraliai seka „velnio efektas“: žmogus, pripažintas blogu kurioje nors vienoje srityje, imamas laikyti netikusiu ir visose kitose.