Grosmeseris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tiesus grosmeseris

Grosmeseris (vok. Großes Messer 'didysis peilis' ar Hiebmesser 'kertantis peilis') – vokiškas vienašmenis geležtinis ginklas, panašus į falčioną, naudotas XIV–XVI a. Pavadinimas Großes Messer ar tiesiog Messer. buvo naudotas XV a. XVI a. pagal grosmeserį buvo sukurtas treniruotėms skirtas dusakas.

Grosmeseriai buvo pigesni už kalavijus, tad jie buvo prieinamesni paprastiems žmonėms. Juos naudodavo ir kaip darbinius įrankius. Grosmeseriai buvo vienas ginklų, kuriais naudotis mokė XIV–XV a. fechtavimo vadovai, tokie kaip Lecküchner, Codex Wallerstein. XVI a. jį kaip mokomąjį ginklą išstūmė dusakas.

Konstrukcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvikova grosmeseriais fechtavimo vadove

Konstrukcija:

  • Geležtė vienašmenė, tiesi ar nežymiai išlenkta. Ašmenys priekyje pereina į aštrų smaigalį.
  • Gardą sudarė paprastai tiesus skersinis ir vadinamasis nágelis (vok. Nagel 'vinis') – į dešinę pusę nuo skersinio statmenai geležtei styrantis kyšulys, saugantis plaštaką[1].
  • Įkotė – būdinga plačioji įkotė, kaip sumuštinis suvožta tarp rankenos medinių šonelių ir sujungta kaiščiais ar kniedėmis[2]. T.y., įkotė peilio tipo.
  • Buoželė dažnai būdavo nulenkta į rankenos šoną. Angliškai ši savybė vadinama „hat-shaped pommel“ 'kepuriška buoželė'.

Išlikę egzemplioriai buvo apie 1–1,2 m ilgio, geležtės ilgis apie 80 cm, masė – 1,1–1,4 kg.

Grosmeseriui artimas ginklas buvo langmeseris, kuris skyrėsi ilgiu (dvirankis, iki 1,5 m ir ilgesnis), lenkta geležte ir dvirankiškumu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iliustracijos: