Gran Kanarija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Maspalomas kopos

Gran Kanarija (isp. Gran Canaria) yra trečia pagal dydį sala Ispanijai priklausančiame Kanarų salyne, kuris yra Atlanto vandenyne, 210 km nuo šiaurės vakarų Afrikos. Plotas 1560 km². Gyvena 807 tūkst. gyventojų (2006 m.). Svarbiausias miestas – Las Palmas de Gran Kanarija.

Kiekvienam salos regionui ar miesteliui būdingas savitas mikroklimatas ir kultūrinės tradicijos. Ne veltui Gran Kanarija kartais pavadinama „didžiuliu teminiu parku“. Salos buities ir amatų tradicijos Ingenio miestelyje, vaismedžių sodų supama Teldė, gražiausias Gran Kanarijos miestelis – Teroras, garsėjantis įspūdinga architektūra ir Mergelės Marijos Pušies bažnyčia, panoraminis Bandamos kraterio vaizdas nuo aukščiausio salos taško, bei salos simbolis – Roque Nublo, „rūko uolos“ viršukalnė, nuo kurios atsiveria kaimyninė Tenerifės sala bei panoraminiai apylinkių vaizdai.

Salos sostinė – Las Palmas – kas ketveri metai, pakaitomis su Santa Kruzo miestu (Tenerifės sostine), tampa Kanarų salyno sostine. Las Palmas – didžiausias salyno miestas – garsus tradiciniais karnavalais. Ištisą mėnesį, kol vyksta karnavalas, gatves užtvindo šokiai ir muzikiniai pasirodymai.

Puerto Moganas arba „mažoji Venecija“ – tai mažytis žvejybinis uostas išaugęs į jaukų kurortinį centrą salos pietuose. Uostą supa pakrantės promenada ir šarmingas autentiškas miestelis, paskendęs gėlynuose.

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nedideliame salos plote telpa smėlio paplūdimiai ir dykumą primenančios kopos, tropiniai miškai ir pušynai, lygumos, kanjonai ir kalnai (43 % salos yra saugoma, čia įkurti 8 draustiniai). Per patį vidurį Gran Kanariją perpus dalija El Cumbre kalnų grandinė (aukščiausia viršūnė Pico de Las Nieves iškilusi 1949 m virš jūros lygio), sulaikanti iš vienos pusės Sacharos vėjus (todėl pietinė salos dalis sausa, oro temperatūra aukštesnė, joje yra visiems žinomi smėlio paplūdimiai Maspalomas ir Playa del Ingles), iš kitos – lietaus debesis (šiaurėje puošnesnė augalija, bet vėsiau ir drėgniau, čia įsikūręs Las Palmas miestas). Žiemą oro temperatūra nenusileidžia žemiau 20 °C, vasarą retai viršija 30 °C. Vandens temperatūra svyruoja tarp 18 °C žiemą ir 22 °C vasarą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg