Grėsmingasis aštuonetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Grėsmingasis aštuonetas

PavadinimasThe Hateful Eight
Kilmės šalis JAV
RežisieriusQuentin Tarantino
Scenaristas (-ai)Quentin Tarantino
KompozitoriusEnnio Morricone
Metai2015
Žanrasvesternas
Trukmė187 min.
Kalbaanglų
Premjera Lietuvoje2016 m. sausio 8 d.
Biudžetas44 mln. JAV dolerių
IMDb įrašas

Grėsmingasis aštuonetas (angl. The Hateful Eight) – aštuntasis režisieriaus K. Tarantino filmas, sukurtas 2015 m. Kaip įprasta Tarantino, šiame vaidina jo mėgstami aktoriai Samuel L. Jackson, Tim Roth, Kurt Russell ir Michael Madsen. Juosta nominuota 3 Auksiniams gaubliams.

Tai pirmasis Tarantino filmas, kuriam sukurtas originalus garso takelis. Ennio Morricone tai buvo pirmasis vesternas po 34 metų pertraukos po to, kai jis parašė muziką komedijai „Badis keliauja į Vakarus“.

Turinys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

Pirma dalis. „Paskutinis diližanas į Red Roką“

Praėjus keleriems metams po Pilietinio karo, juodaodis Sąjungininkų armijos majoras Markizas Vorenas, pašalintas iš tarnybos, tapo premijų medžiotoju, persekiojančiu nusikaltėlius, už kurių sugavimą pažadėti pinigai. Artėjant didelei pūgai jis su trimis „sumedžiotų“ nusikaltėlių kūnais susistabdo diližaną, besistengiantį pasiekti Red Roką. Pastarąjį vadelioja O.B., o vieninteliai keleiviai – kitas premijų medžiotojas Džonas „Korikas“ Rutas, gabenantis į Red Roką nusikaltėlę Deizę Domergju, už kurią pažadėtas 10 tūkst. dolerių atlygis. Rutas ir Vorenas anksčiau kartą buvo susitikę, todėl padvejojęs Rutas sutinka paimti Voreną ir 3 lavonus į diližaną. Pastarasis yra išgarsėjęs tuo, kad turi laišką, jam rašytą Abraomo Linkolno, tačiau kai Rutas paprašo jį paskaityti, Deizė jį apspjauna. Supykęs Vorenas jai smogia ir moteris iškrenta iš diližano, kartu išsitempdama ir Rutą, kuris yra su ja susirakinęs.

Antra dalis. „Šunsnukis“

Kol trijulė aiškinasi santykius, tolumoje pasirodo dar vienas vyras. Rutas įtaria, kad Vorenas yra su šiuo susitaręs, kad jį užpultų ir atimtų Deizę ir patys gautų premiją. Paaiškėja, kad trečiasis vyras – Krisas Maniksas, kurio tėvas, kovojęs Konfederatų pusėje, vėliau tapo žinomu plėšiku, tuo tarpu Krisas tvirtina esąs naujasis Red Roko šerifas ir jei jo nepaims į diližaną, jis žus pūgoje ir Rutas taps žmogžudžiu. Padvejojęs šis paima Maniksą į diližaną ir jie pajuda toliau. Kelionės metu paaiškėja, kad už Voreno galvą buvę Konfederacijos vadai taip pat yra pažadėję premiją, mat jis, karo metais bėgdamas iš nelaisvės, sudegino kareivines su priešo kariais. Deja, tuo metu žuvo ir nemažai kalinių, todėl Vorenas buvo pašalintas iš Sąjungininkų armijos ir dabar priverstas verstis nusikaltėlių gaudymu.

Trečia dalis. „Minės galanterija“

Matydami, kad pūgos neaplenks, keleiviai sustoja pakeleivingoje užeigoje, vadinamoje „Minės galanterija“. Čia jie sutinka dar 3 vyrus: buvusį Konfederatų armijos generolą Smitersą, aplankyti motinos vykstantį kaubojų Džo Geidžą ir Osvaldą Mobrėjų, kuris, pasirodo, vyksta į Red Roką kaip budelis. Pačios Minės ir jos vyro Saldžiojo Deivo rasti nepavyksta, o už eigą prižiūri meksikietis Bobas. Tarp 8 vyrų ir vienos moters kyla vis didesnė įtampa, nes įtarus Rutas ima nuogąstauti, jog kažkas iš jų gali būti susimokęs su Domergju, kad šią išlaisvintų, o pasitikėti jis gali tik Vorenu ir O.B. Rutas nuginkluoja kitus 2 vyrus ir liepia O.B. išmesti jų ginklus į išvietę. Vorenas, susidūręs su generolo Smiterso panieka, stengiasi jį išprovokuoti. Galiausiai Vorenas papasakoja, kad prieš kelerius metus šiose apylinkėse susidūrė su šio sūnumi ir jį nušovė. Išvestas iš kantrybės Smitersas griebiasi ginklo, tačiau Vorenas jį nušauna pirmas.

Ketvirtoji dalis. „Domergju turi paslaptį“

Kol Vorenas provokuoja Smitersą, kažkas užmuodija kavą ir vienintelė, kuri tai mato, yra Domergju. Ji nieko nesako ir, atsigėrę šio gėrimo, miršta O.B. ir Rutas. Vorenas griebiasi ginklo ir pastato prie sienos Bobą, Graučą bei Mobrėjų, kitą ginklą patikėdamas Maniksui. Įsitikinęs, kad šie vyrai susiję su galimu Domergju išlaisvinimu, jis juos tardo ir galiausiai nušauna Bobą. Tada pagrasina sugirdyti likusią kavą Deizei, jei Graučas su Mobrėjumi neprisipažins, kas užnuodijo kavą. Kuomet Graučas pareškia, kad tai jo darbas, po grindimis pasislėpęs vyras paleidžia kulką į Voreną. Prasideda susišaudymas ir visi vienas kitą sužeidžia.

Penktoji dalis. „Keturi keleiviai“

Veiksmas persikelia į tos pačios dienos rytą, kuomet į „Minės galanteriją“ atvyksta diližanas su 4 keleiviais. Pradžioje šie elgiasi draugiškai, tačiau po to griebiasi ginklų ir nužudo visus, išskyrus generolą Smitersą, kurį priverčia tylėti ir tiesiog tyliai atlikti savo vaidmenį, kol vyrai, vadovaujami Džodo Domergju, išlaisvins šio seserį Deizę. Generolas sutinka, vyrai sutvarko namus, Džodas pasislepia po grindimis, Bobas apsimeta pavaduojančiu Minę, o Mobrėjus ir Graučas – užeigoje įstrigusiais keleiviais.

Paskutinė dalis. „Juodas vyras, baltas pragaras“

Maniksas, Vorenas ir Mobrėjus yra sunkiai sužeisti, Deizė prirakinta prie Ruto lavono, vienintelis sveikas yra Graučas. Maniksas ir Vorenas garsiai pareikalauja vyrą po grindimis išlysti, kitaip jie nušaus Deizę. Džodas pasirodo ir netrukus gauna kulką. Deizė kreipiasi į Maniksą, paaiškindama situaciją: jie visi yra Domergju gaujos nariai ir dabar šiai vadovauja ji. Jei Maniksas nušaus Voreną, jis galės pasiimti mirštančio Mobrėjaus kūną, už kurį gaus 12 tūkstančių dolerių, o jei ne – po kelių dienų čia pasirodys likę gaujos nariai, kurie jį nužudys. Kol Maniksas svarsto, Graučas griebiasi ginklo, vėl kyla susišaudymas ir gyvi lieka tik Vorenas, Maniksas ir Deizė. Suprasdamas, kad vis vien neišgyvens, Maniksas su Vorenu nusprendžia įvykdyti mirties bausmę Deizei taip, kaip tai būtų atlikta Red Roke – pakariant…

Pagrindiniai aktoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aktorius – vaidmuo

Pagrindiniai apdovanojimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apdovanojimas Apdovanojimų kategorija Asmuo Rezultatas
Auksinis gaublys geriausia antrojo plano aktorė Jennifer Jason Leigh Nominacija
geriausias scenarijus Quentin Tarantino Nominacija
geriausia muzika Ennio Morricone Nominacija
BAFTA geriausia antrojo plano aktorė Jennifer Jason Leigh Nominacija
geriausias scenarijus Quentin Tarantino Nominacija
geriausia muzika Ennio Morricone Nominacija
Hollywood Film Awards geriausias aktorių parinkimas Laimėjo
Black Reel Awards geriausias aktorius Samuel L. Jackson Nominacija