Ganz

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
GANZ-Mavag EM klasės traukinys Naujojoje Zelandijoje
GANZ-Mavag traukinys Tripolėje, Graikijoje

Ganz (Ganz vállalatok, "Ganz companies") – elektros įrengimų gamykla Budapešte, geriausiai žinoma tramvajų gamyba, tačiau taip pat buvo viena iš pirmųjų pritaikiusių trifazę kintamąją srovę elektrifikuotuose geležinkeliuose. Taip pat gamina laivus (Ganz Danubius), tiltų plienines konstrukcijas (Ganz Acélszerkezet), aukštos įtampos įrangą (Ganz Transelektro).

Iki 1919 m. kompanija taip pat statė okeaninius lainerius, drednautų tipo karinius laivus ir povandeninius laivus, taip pat elektrines, gamino automobilius ir karinius lėktuvus.

GANZ ir Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje paskutiniu metu beveik visi nauji automatiniai elektros apskaitos prietaisų jungikliai yra pagaminti GANZ gamykloje. Lietuvoje vis dar keleivius vežioja dyzeliniai traukiniai D1 (Д1), kurie buvo gaminami Ganz-MAVAG gamykloje ir eksportuojami į buvusią TSRS. Po Antrojo pasaulinio karo Lietuvoje važinėjo trofėjiniai dyzeliniai traukiniai DP, kurių dalis (bendra serija DP buvo suteikta skirtingų modelių trofėjiniams dyzeliniams traukiniams) buvo pagaminti nacių Vokietijos okupuotoje Vengrijoje, Ganz gamykloje. Jie buvo skirti Argentinai, bet dėl karo veiksmų taip ir nebuvo nuplukdyti užsakovui. Po karo pagal TSRS užsakymą Ganz-MAVAG gamykloje buvo pagaminti 9 dyzeliniai traukiniai, kuriems taip pat buvo suteikta DP serija. Kad nebūtų painiavos, prieš numerį buvo rašomas nulis. Keli šie traukiniai vežiojo keleivius Lietuvoje. Septintajame dešimtmetyje Lietuvoje pradėti eksploatuoti trijų vagonų dyzeliniai traukiniai D, kuriuose vėliau pakeitė keturių vagonų D1. Septintajame dešimtmetyje Lietuvoje buvo eksploatuojami Ganz-MAVAG gamykloje pagaminti šilumvežiai VME1 (ВМЭ1).