Emociškai nestabilaus tipo asmenybės sutrikimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Emociškai nestabilaus tipo asmenybės sutrikimas – asmenybės sutrikimas, kuriam būdinga ryškus polinkis elgtis impulsyviai, neatsižvelgiant į pasekmes ir afektų nestabilumas. Sugebėjimas planuoti ateitį gali būti minimalus ir smarkaus pykčio proveržiai dažnai gali pasireikšti smurtu ar „elgesio iškrovomis“; pastarųjų pasireiškimą ypač paskatina aplinkybės, kai impulsyvūs veiksmai yra kritikuojami arba jiems trukdoma.

Yra skiriami du šio asmenybės sutrikimo tipai. Abiem būdingas impulsyvumas ir savikontrolės stoka:

Impulsyvusis tipas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyraujantys požymiai – tai emocinis nestabilumas ir nepakankama impulsų kontrolė. Dažnai sutinkami smurto ar grėsmingo elgesio protrūkiai, ypač reaguojant į kitų asmenų kritiką. Apima eksplozyvaus ir agresyvaus tipo asmenybės sutrikimą.

Ribinis tipas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Būdingi keli emocinio nestabilumo požymiai; be to, dažnai yra neaiškus ar sutrikęs paciento savęs suvokimas, tikslai ir vidinių vertybių (tarp jų ir seksualinių) pasirinkimas. Paprastai pasireiškia nuolatinis tuštumo jausmas. Dėl polinkio įsitraukti į įtemptus ir nestabilius santykius gali kartotis emocinės krizės, pastangos bet kokia kaina išvengti išsiskyrimo ir daugybė suicidinių grasinimų ar savęs žalojimo veiksmų (nors jie gali pasireikšti ir be akivaizdžių priežasčių). Apima ribinio tipo asmenybės sutrikimą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]