Pereiti prie turinio

Ekocidas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Ekocidas (angl. ecocide) – bet kokia ekstensyvi žala, padaryta natūraliam gamtovaizdžiui arba jo sunaikinimą ir ekosistemų ardymą arba praradimą, kai iškyla grėsmė jų gyventojų išlikimui. Ekocido padarytą žalą tiesiogiai ar netiesiogiai sukelia gyvi organizmai. Tiesioginis ekocidas yra rūšių naikinimas, kuris suardo ekosistemos(-ų) struktūrą ir funkcijas.

Ekocidas taip pat gali būti taršos rezultatas, kai aukštos koncentracijos pesticidų naudojimas, masiškai sunaikiną vietinę augmeniją. Vienas pirmųjų ekocido termino panaudojimas buvo susijęs su žala aplinkai padaryta Vietnamo karo metu, kai buvo plačiai paplitęs defoliantų naudojimas.

Terminas ekocidas dažniausiai vartojamas kalbant apie destruktyvų žmonijos poveikį savo pačių natūraliai aplinkai. Mes patys vykdome ekocidą neracionaliai išnaudodami planetos išteklius.

Tarptautinis nusikaltimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paskelbti ekocidą tarptautiniu nusikaltimu yra svarstoma jau kelis dešimtmečius. Nuo 1970 m. valdžios, verslo ir bendruomenių parama įforminti ekocidą kaip penktąjį tarptautinį nusikaltimą taikai ir pozicionuoti jį greta genocido nusikaltimų vis auga. Siūloma parengti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo Romos Statuto pataisą, kuri būtų ir Žemės Įstatymo ar Žemės Jurisprudencijos pagrindas.

Paskelbti ekocidą tarptautiniu nusikaltimu siūloma siekiant apsaugoti žmogaus teises, kraštovaizdį ir biologinę įvairovę ir užkirsti kelią klimato kaitos procesams. Tačiau ekocido oponentai tikina, kad toks įstatymas nusikaltėliais pavers visą žmonių rasę.