Dvigubas agentas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Dvigubas agentas (angl. double agent) – agentas, dirbantis iškart abiejų priešiškų pusių specialiosioms tarnyboms.

Motyvacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Motyvai dirbti dvigubais agentais yra įvairūs. Finansinės, materialinės paskatos, intriga, dvigubo žaidimo potroškis, baimė (dėl ateities, jei buvo išsiaiškinta, kad agentas dirba priešiškoms organizacijoms, ir jam siūloma bendradarbiauti, mainais užtikrinant teisę į gyvybę, egzistenciją ar kt. vertybes), taip pat neatsargumas, kai dėl savo veiklos asmuo tapo pastebėtas užsiimant priešiška veikla ir gresiant tokios veiklos vykdymo nutraukimui ar pavojui.

Tokiu atveju vienos pusės tarnyboms teikiama neesminė informacija, siekiant imituoti tolesnę agento veiklą ir siekiant nesukelti įtarimų dėl dvigubo agentavimo ar galimos išdavystės. Kilus ar nujaučiant, kad esama potencialaus įtarimo, stengiamasi emigruoti į saugią valstybę arba savo veikla patvirtinti ištikimybę, atliekant kokią nors svarbią misiją ar išduodant svarbios informacijos iš „naujojo“ šeimininko pusės.

Kiti tikslai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvigubi agentai kartais perdavinėja slaptą medžiagą priešiškoms organizacijoms, tikėdamiesi iš jų išpešti dar vertingesnių, ir šitaip nešiodami žinias iš vienos pusės į kitą galiausiai nė patys nebežino, kuriai pusei iš tikrųjų tarnauja. Tokiu atveju agentai, nors ir abiejų pusių apmokami, tačiau nė vienai neištikimi, „tampa atsidavę vien pačiam lošimui, dvilypiam žaidimui vienoje ir antroje pusėje, egzistavimui tarp dviejų frontų, perdėm mirtinam ir velniškam potroškiui“ (S. Cveigo žodžiais, žr. knygą „Žozefas Fušė“).

Tik tada, kai pergalė ar pranašumas tampa aiškus arba atslėgus aistrai ir pradėjus veikti protui, stojama į nugalėtojo pusę ir jam toliau ištikimai tarnaujama. Tokia taktika leidžia konfliktų metu balansuoti tarp gyvenimo ir bedugnės, kai kurios nors pusės laimėjimas iš anksto nėra žinomas, o ištikimybė vienai ar kitai pusei negarantuoja saugios ateities.

Variantai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kartais gali būti tokia situacija, kai nė viena iš priešiškų pusių nežino, kad asmuo yra dvigubas agentas. Tokia situacija paprastesnė už tą, kai viena iš pusių žino apie dvigubą veiklą, kadangi kuriai nors pusei identifikavus priešišką veiklą, galima šiai deklaruoti savo „ištikimybę“ ir toliau dirbti identifikavusios šalies labui.

Greta dvigubų agentų yra ir trigubi agentai, teoriškai įmanoma, kad būtų ir keturgubi agentai.

Dauguma dvigubų agentų praktiškai dirba tik vienos pusės naudai, kitos – pro forma, taip pat saugumo sumetimais. Jei išaiškinamas (angl. bust) dvigubas agentas, jis paprastai yra neutralizuojamas.