Durų šaulys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vokietijos armijos durų šaulys prie M3M kulkosvaidžio sraigtasparnyje CH-53GS.

Durų šaulys (angl. door gunner) – orlaivio (paprastai - sraigtasparnio) įgulos narys, šaudantis orlaivio šoninėse duryse įtaisytais ginklais, dažniausiai - kulkosvaidžiu. Papildomos funkcijos priklauso nuo orlaivio ir vykdomos misijos.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vietnamo karo laikų durų šaulys. Matyti kulkosvaidį laikanti tamprioji virvė.

Sraigtasparnių durų šauliai atsirado Vietnamo karo metu, kai pirmą kartą imta plačiai naudoti sraigtasparnius. Sraigtasparniuose UH-34 ir UH-1 oro šauliais tapo borto technikai (įgulos nariai, atsakingi už sraigtasparnio techninė priežiūrą). Tolesnėje karo eigoje durų šauliais dažniausiai būdavo ne oro pajėgų kareiviai, o, pvz., jūrų pėstininkai, pasisiūlantys būti durų šauliais. Taip sraigtasparniuose paprastai būdavo tiek borto technikas (galintis šaudyti borto ginklais), tiek durų šaulys. Pradžioje durų šaulio ginklas (paprastai kulkosvaidis M60) būdavo montuojamas ant sukiojamo stovo, kad kulkosvaidį būtų galima patogiai taikyti ir kad jis būtų stabilus. Vėliau kulkosvaidžius ėmė pririšti tampriomis virvėmis, taip kulkosvaidis pasidarė labai manevringas. Durų šaulys pasidarė labai judrus, jis galėdavo šaudyti iki tol neprieinamais kampais. Patiems durų šauliams irgi tekdavo prisirišti, kad neiškristų iš sraigtasparnio.

Durų šaulio pareigos nebuvo labai populiarios, nes šaudymas kulkosvaidžiu pro atviras sraigtasparnio duris buvo pavojingas. Šiandien tokie sraigtasparniai kaip UH-60 turi du kulkosvaidžius, kurie šaudo pro du langus, esančius už pilotų nugarų. Sraigtasparniai CH-46, CH-47 ir CH-53 turi papildomą kulkosvaidį, kuris šaudo nuo galinės aparelės. Sraigtasparniai UH-1 (juos tebenaudoja JAV jūrų pėstininkai) tebenaudojami kaip Vietnamo kare, iš juo tebešaudoma pro atviras šonines duris.