Dula

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.


Terminas „gimdyvės padėjėja“, arba dula (angl. doula), nusako jos paskirtį – padėti gimdančiai moteriai prieš gimdymą, gimdymo metu ir laikotarpiu po gimdymo. Ji neteikia jokių medicininių paslaugų, tačiau padeda suteikdama gimdyvei ir jos partneriui ar (ir) šeimai informaciją (žinias), fizinę pagalbą ir emocinę paramą.

Gimdyvės padėjėjos darniai dirba kartu su nėštumą bei gimdymą prižiūrinčiais medikais. Profesionalūs medikai siekia užtikrinti nėštumo ir gimdymo saugumą, o gimdyvės padėjėjos siekia, kad gimdyvė jaustųsi saugi nėštumo bei gimdymo metu ir po jo, kad pasitikėtų šiuo laikotarpiu savimi ir šalia esančiais.

Tyrimai[1][2] patvirtina, kad nepertraukiamas gimdyvių emocinis palaikymas gimdymo metu, kurį užtikrina gimdyvės padėjėjos (taip pat slaugytojos, šeima ar draugai), turi teigiamos įtakos gimdymo eigai bei motinos ir naujagimio sveikatai.

Sąvokos kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugumoje pasaulio šalių gimdyvės padėjėjai apibūdinti vartojamas terminas „doula“, „dula“ [duːla], kildinamas iš sen.graikų žodžio δούλη, kuris reiškia „moters tarnaitė“ arba „vergė“. Lietuvių kalboje šiuo metu oficialiai vartojamas terminas „gimdyvės padėjėja“, tačiau taip pat vartotinas ir jo sinonimas „gimties sesuo“, turintis švelnesnę konotaciją, kuri yra labai svarbi, kuriant šiltus savitarpio santykius tarp įsitraukusių šalių nėštumo ir gimdymo metu. Lietuvių spaudoje taip pat pasirodo ir terminai „dula“, „doula“. Terminas „dula“ pirmą kartą pavartotas antropologiniame tyrime, kurį 1973 m. vykdė Dana Raphael[3] (JAV). Raphael teigė, kad tarp gyvūnų žinduolių įprasta, jog gimdyme dalyvauja tos pačios rūšies moteriškos lyties žinduolis. Žmonių bendruomenėse gimdyme tradiciškai dalyvaudavo šeimynykštė ar draugė. Anot autorės, jų dalyvavimas užtikrindavo sėkmingą ir ilgą žindymą. Šiame kontekste Raphael įvedė „dulos“ terminą. Jį galutinai įtvirtino Marshall Klaus ir John Kennell, JAV mokslininkai, tyrinėję klinikinių gimdymų, kuriuose dalyvavo gimdyvės padėjėja, eigą[4].

Ką veikia gimdyvės padėjėja?[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip minėjome, gimdyvės padėjėjos misija yra teikti pagalbą, užtikrinančią gimdyvei emocinį saugumą ir palaikymą. Profesionalių medikų užduotis yra užtikrinti nėštumo ir gimdymo saugumą. Gimdyvės padėjėja neturi kompetencijos padėti atlikti medicinines procedūras ir nedaro įtakos medicininiams sprendimams, priimamiems medikų.

Gimdyvės padėjėja gimdymo metu gali padėti gimdyvei:

  • užtikrindama fizinį komfortą (masažuodama, palaikydama gimdyvę tam tikroje jai patogioje padėtyje, pasiūlydama vandens);
  • palaikydama ją emociškai (bendraudama, padrąsindama, tiesiog kalbėdama švelniu balsu);
  • informuodama apie gimdymo eigą, patardama;
  • tarpininkaudama tarp gimdyvės ir medikų, siūlydama alternatyvas, išsakydama ir palaikydama gimdyvės pageidavimus medikams.

Gimdyvės padėjėjos taip pat gali būti naudingos nėštumo metu ir po gimdymo.

Besilaukianti moteris paprastai pasirenka gimdyvės padėjėją apie aštuntą nėštumo mėnesį. Tai, kad nėštumo metu ir per patį gimdymą moteris bendrauja su viena, ta pačia padėjėja, yra svarbu, norint sukurti savitarpio pasitikėjimą, kuris turi didelę reikšmę gimdymo metu. Užsienio šalyse (pvz., JAV) gimdyvių padėjėjų veikla neretai yra ligoninių socialinių programų arba bendruomenių socialinių programų dalis, taip pat jos dažnai verčiasi privačia praktika. Gimdyvių padėjėjų paslaugos gali būti apmokamos draudimo kompanijų arba privačių klientų lėšomis.

Tarptautinės gimdyvių padėjėjų organizacijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DONA International“ (būstinė JAV) yra didžiausia ir seniausia gimdyvių padėjėjas vienijanti pasaulinė organizacija, įkurta 1992 metais. Šiuo metu ji vienija daugiau nei 7000 narių. Atskirose šalyse veikia nacionalinės gimdyvių padėjėjų organizacijos (pvz., „Doula w Polsce“ (Lenkija), „DiA-Doulas in Austria“(Austrija), „Doulas in Deutschland e. V. (Vokietija)).

Europos šalių gimdyvių padėjėjų organizacijos 2010 m. susivienijo į Europos gimdyvių padėjėjų tinklą („European Doula Network Archyvuota kopija 2020-10-25 iš Wayback Machine projekto.“). Šios organizacijos tikslas – dalytis žiniomis ir informacija apie gimdyvių padėjėjų darbą skirtingose Europos šalyse, diegti bendrus kokybės standartus, organizuoti bendrus mokymus ir konferencijas.

Gimdyvių padėjėjų rengimas ir sertifikavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu atskirų šalių gimdyvių padėjėjų organizacijos neturi bendro standarto, kaip turėtų atrodyti gimdyvių padėjėjų profesinis parengimas. Gimdyvių padėjėjos nėra rengiamos nė vienos šalies formaliojo ugdymo įstaigose. Pagal dabar galiojančią praktiką, atskirų šalių gimdyvių padėjėjų organizacijos pačios kuria gimdyvių padėjėjų rengimo programas, vykdo mokymus ir suteikia mokymus baigusioms gimdyvių padėjėjoms sertifikatus. Europos gimdyvių padėjėjų tinklas užsibrėžė tikslą suvienodinti gimdyvių padėjėjų rengimo reikalavimus atskirose Europos šalyse.

Šiuo metu organizacijos „DONA International“ (būstinė JAV) gimdyvių padėjėjų sertifikatai pripažįstami kaip patys autoritetingiausi šioje srityje pasaulyje.

Gimdyvių padėjėjų rengimo programą paprastai sudaro seminarai nėštumo ir gimdymo psichologijos, fiziologijos ir panašiomis temomis, savarankiškos studijos, rašto darbai, praktika – gimdymų stebėjimas.

Medicininiai aspektai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuolatinė parama gimdyvei gimdymo metu, kurią teikia gimdyvės padėjėja (greta kitų potencialiai gimdyme dalyvaujančių grupių, pvz., bendrosios praktikos slaugytojos, akušerės, kiti ligoninės darbuotojai, partneriai, šeimos nariai ar draugai), teigiamai veikia gimdymo eigą ir motinos bei naujagimio sveikatą. JAV atlikti tyrimai[5] liudija apie šiuos teigiamus rodiklius: trumpesnė gimdymo trukmė, mažiau Cezario pjūvio operacijų, mažiau gimdymo komplikacijų, saikingesnis medikamentų naudojimas, retesni atvejai, kai prireikė mechaniškai išimti vaisių, geresni naujagimių Apgar skalės rodikliai, trumpesnis laikas, praleistas neonatalinės intensyviosios terapijos skyriuose, pozityvi motinų psichologinė savijauta, pasitenkinimas gimdymo patirtimi, didesnis žindančių mamų skaičius.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21328263
  2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1804309/#citeref7
  3. Raphael D. 1973. The tender gift: Breastfeeding. Englewood Cliffs, NJ: Prentice-Hall
  4. Klaus M, Kennell J, Klaus P. 2002. The doula book. Cambridge, MA: Perseus Books
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21328263