Pereiti prie turinio

Dora Riparija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Dora Riparija
Dora Riparija ties Turinu
Dora Riparija ties Turinu
Ilgis 125 km
Baseino plotas 1231 km²
Vidutinis debitas 25 m³/s
Ištakos Kotijaus Alpės, ties Col de Montgenèvre perėja (~2500 m virš jūros lygio)
Žiotys Po, ties Turinu
45°4′43″ š. pl. 7°43′30″ r. ilg. / 45.07861°š. pl. 7.72500°r. ilg. / 45.07861; 7.72500 (Po-Dora Riparia)
Šalys Italijos vėliava Italija Prancūzijos vėliava Prancūzija

Dora Riparija (it. Dora Riparia) – Italijos upė, kairysis Po intakas. Ši 125 km ilgio upė (baseino plotas 1231 km²) prasideda Kotijaus Alpėse, netoli Col de Montgenèvre perėjos (Prancūzija). Aukštupyje upė vadinama Piccola Dora. Pavadinimą Dora Riparia gauna po to, kai į ją įteka Ripos upė Argenteros slėnyje ir Thuras de Bousson netoli Čezanos Torinezės.

Žemiau, Oulkso komunoje, upė pastambėja, kadangi į ją įteka pagrindinis aukštupio intakas Dora di Bardonekija, o prieš Suzą į ją įteka Galambra ir Cenischia. Po Suzos į ją įteka tik smulkūs intakai: kairieji Gravio ties Kondove, Sessi ties Caprie ir Messa ties Almese, dešinieji Scaglione ties Meana di Susa ir Gravio ties Villarfocchiardo.

Dora Riparija teka Suzos slėniu ir, kirtusi dalį Po lygumos ir Avigliana, Alpignano, Pianezza bei Collegno komunų teritorijas ties Turinu įteka į Po upę.

Iki Suzos Rora Riparija vadinama upeliu (it. torrente), o toliau, iki Turino – upe (it. fiume).

Ties Dora Riparijos ir Po santaka senovės Romos laikais buvo įkurtas dabartinis Turinas. Mieste Rora Riparija ilgą laiką buvo pagrindinis energijos šaltinis, jau viduramžiais vanduo buvo nukreipiamas į kanalus (duriae), kuriais tekėdamas varė vandens malūnus ir manufaktūrų vandens ratus.

Plote palei Po, tarp Po santakos su Dora Riparija ir santakos su Stura di Lanzo, anksčiau buvo Regio parkas. Po 1706 m. Turino apgulties šį parką pakeitė dabartinis parkas Parco della Colletta.[1].

XX a. pramonės ir miestų vystymasis žymiai degradavo upę ir jos aplinką. 1999 m. Aplinkos apsaugos agentūra (it. Agenzie Regionali per la Protezione Ambientale, ARPA) atliko tyrimus, kurių metu buvo parodyta, kad Dora Riparija ir Sangonės upė yra rimtai užterštos. Todėl 2002 m. buvo įkurtas Dora Riparijos agrogamtinis parkas, kurį finansuoja Collegno komuna ir Po regionas. Parko tikslas – išsaugoti natūralias buveines ir integruoti žemės ūkio teritorijas bei upę.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]