Pereiti prie turinio

Chuanas Matusas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Don Chuanas)

Chuanas Matusas (Juan Matus), dažniausiai tiesiog Don Chuanas – Karloso Kastanedos knygų pagrindinis herojus.[1] Aprašomas kaip indėnų jakių genties šamanas, gyvenęs XX a. 7 dešimtmetyje kažkur netoli JAV-Meksikos sienos. Dėl don Chuano egzistavimo realumo diskutuojama.[2][3][4]

Kastaneda savo kūriniuose aprašo don Chuaną kaip indėnų žynį. Jį jam parodęs kažkoks pažįstamas. Kastaneda norėjęs sužinoti iš Don Chuano apie psichotropinio augalo pejotlio savybes ir jo panaudojimą. Kastanedai indėnas pasirodo esąs keistuolis, tačiau tuo pat metu jį sudomina jo nepaaiškinami gebėjimai. Don Chuanas nepasakoja apie savo praeitį, tik sako jos atsisakęs. Visgi, iš tolesnių pasakojimų sužinoma, kad seniau don Chuanas piktnaudžiavęs alkoholiu, rūkymu, tačiau neminimas dvasinis mokytojas parodęs jam jėgos kelią. Nevedęs, gyvena vienas, skurdžiai, maitinasi dykumoje sumedžiojamais gyvūnais, nors ir senas, pasižymi didele fizine ištverme. Kastaneda tampa don Chuano mokiniu. Indėnas antropologą moko Kario kelio: rasti jėgos vietas, sustabdyti pasaulį, išmokti nedarymo, aiškina apie dvasinės erdvės gyvenimo filosofiją.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Karlosas Kastaneda. Visuotinė lietuvių enciklopedija. Nuoroda tikrinta 2022-05-05.
  2. Castaneda, Carlos César Salvador Arana. Scribner Encyclopedia of American Lives, Thematic Series: The 1960s. Nuoroda tikrinta 2022-05-05.
  3. Castaneda, Carlos. Encyclopedia of World Biography. Nuoroda tikrinta 2022-05-05.
  4. Castaneda, Carlos. Encyclopedia of Occultism and Parapsychology. Nuoroda tikrinta 2022-05-05.