Monitorius – vaizdo informacijos išvesties įrenginys.[1] Monitoriumi stebimi, tvarkomi, registruojami prie jo prijungtame įtaise, pvz., kompiuteryje, vykstantys duomenų apdorojimo procesai.[2] Vaizdas monitoriaus ekrane gaunamas grįžtamuoju ryšiu iš kompiuterinio įrenginio grafikos procesoriaus, kuris prijungto įtaiso vykdomų procesų instrukcijas konvertuoja į tekstą ir vaizdus, kurie pateikiami monitoriaus ekrane.
Seniausias monitorių tipas. Vaizdo išvesties technologija naudoja katodinių spindulių vamzdį, kuri buvo sukurta televizijai. Būdingas platus žiūrėjimo kampas ir tikslus spalvų perteikimas, tačiau monitoriai sunkūs, dideli ir sunaudoja daug energijos lyginant su LCD monitoriais (2 ar tris kartus daugiau). Vidutinė veikimo trukmė – maždaug 25 000 valandų arba 13,7 metų, jei ekranas įjungtas 5 valandas per dieną.
Iki 2000-ųjų vidurio dauguma monitorių buvo CRT tipo.[3] Šiandien nebėra populiarūs.
Labiausiai paplitęs plokščiasis ekranas. Lyginat su CRT, monitoriais skystųjų kristalų monitoriai užima daug mažiau vietos ant stalo, lengvi ir sunaudoja mažiau elektros. Daugelį metų buvo naudojami nešiojamųjų kompiuterių ekranuose. Be to, veikia kaip jutikliniai ekranai planšetiniuose kompiuteriuose, mobiliuosiuose telefonuose ir kitose delninėse technologijose.