Dempingas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.


 Orange Icon Edit.svg  Manoma, kad šis straipsnis yra beviltiškas.
Jo turinys, struktūra, stilius ar kitos savybės yra tokios, kad jo neįmanoma pritaikyti enciklopedijai.
Priežastis atskirai nesukonkretinta, bet jei ji neakivaizdi, tai gali būti nurodyta istorijoje ar aptarime.
Jei galite parašyti šį straipsnį iš naujo, tegul ir kelis kartus mažesnį, taip ir padarykite!

Dempingas – prekių pardavimo ir paslaugų tiekimo užsienio rinkose kaina, kuri gerokai mažesnė už vidaus rinkos kainą arba net už savikainą.

Dempingas taikomas šiais atvejais:

1. Siekiant įsigalėti užsienio rinkose, jis taikomas tol, kol vietiniai gamintojai pasitraukia iš konkurencinės kovos arba su jais sudaromas kontrolinis susitarimas. Po to kainos pakeliamos ir dažnai viršija iki dempingo buvusį lygį. Tai įvyksta tada, kai įmonės, taikančios dempingą, įgyja toje šalyje monopolinę ar oligopolinę padėtį.

2. Dempingas gali būti taikomas, kai įmonės siekia išplėsti gamybą, kad gautų didesnę ekonomiją dėl gamybos masto. Šiuo atveju jos, taikydamos dempingą, realizuoja rinkose tą savo produkcijos dalį, kurios nebegali tralizuoti šalies vidaus rinkoje.

3. Įmonės dažniausiai taiko dempingą, kai nori realizuoti savo produkcijos perteklių, atsiradusį klaidingai įvertinus prekės paklausą ir pagaminus pernelyg daug prekių. Nustatant dempingą taikytina tokia taisyklė.

Skiriamos 3 dempingo rūsys: atsitiktinis, kai trumpai parduodama užsienio rinkose kaina, žemesne už vidaus ar už gamybos kaštus. Nemanoma, kad toks dempingas gali iškreipti rinka ir atnešti rimtą žalą. Pastovus dempingas, kai ilgai parduodama žemesnėmis kainomis. Čia poveikis vietinei šakai gali būti didesnis. Grobikiškas (predatory) dempingas, kai siekiama visiškai išeliminuoti vidaus šaką. PPO prieš dempingą leidžia taikyti antidempinginius muitus, jeigu nustatoma, jog dempingas yra taikomas ir jeigu šaka patiria materialinius nuostolius. Dempingas plačiausiai buvo taikomas 3 ir 4 dešimtmečiuose. Nemaža bylų buvo ir 8 dešimtmetyje Viena iš tokių buvo Sony byla JAV 1970. Tyrimai parodė, jog Sony JAV parduoda televizorius po 180 dolerių, o Japonijoje po 333. 1975 JAV apkaltino automobilių gamintojus iš 8 šalių dempinguojant JAV rinką. JAV pareikalavo joje taikyti tas pačias kainas kaip namuose. Po šių konfliktų minėtos įmonės nusprendė gamybą perkelti į JAV.