Debesies pagrindas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Debesies pagrindas – apatinė matoma debesies dalis. Paprastai išreiškiama atstumu metrais nuo Žemės ar kitos planetos paviršiaus arba atitinkamu slėgiu hektopaskaliais.

Debesies pagrindas gali būti įvertintas nuo žemės, remiantis oro temperatūros ir drėgnumo matavimais. Vienas iš šiuolaikinių instrumentų, naudojamų debesų pagrindo matavimui yra lazerinė sistema ceilometras.

Įtaka orams ir klimatui[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Apibrėžtoje oro masėje daug arba dauguma debesų turi panašų debesies pagrindą, kadangi šis rodiklis iš esmės priklauso nuo konkrečios oro masės termodinaminių savybių, kurios daugmaž tolygios. Debesies viršūnės, skirtingai, gali skirtis, nes debesies gylis priklauso nuo region, kuriame debesis yra, konvekcijos.

Debesys turi didelę įtaką spinduliavimo pernešimo procesams atmosferoje. Vanduo aktyviai sugeria šiluminio spektro spinduliavimą, taip pat ir išskiria. Dėl to vyksta šiluminio spinduliavimo „mainai“ tarp debesies pagrindo ir žemės paviršiaus (sausumos ar vandenyno). Kuo žemesnis debesies pagrindas, tuo šiltesnės debesies dalelės ir didesnis išspinduliavimo greitis.

Debesies pagrindas taip pat svarbus meteorologinis rodiklis aviacijoje, nes jis leidžia spręsti, ar pilotai pakildami ir nusileisdami gali naudotis Vizualiųjų skrydžių taisyklėmis, ar turi remtis Skrydžių pagal prietaisus taisyklėmis.