Danijos žalieji

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Danijos žalieji galvijai
(Rød dansk malkerace)
Rød dansk malkerace RDM.jpg
Sukūrimo vieta
Danijos vėliava Danija
Kilmė
vietiniai galvijai
x
Angelnai

Danijos žalieji (dan. Rød dansk malkerace) – pieninių galvijų veislė, išvesta vietinius žemaūgius, gilaus liemens, blogo eksterjero Fiūno, Zelandijos, Lolando ir kitų Danijos salų galvijus kryžminant su angelnais ir Šiaurės Šlezvigo galvijais.

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Danijos žalieji galvijai žali arba tamsiai žali, buliai šiek tiek tamsesni. Pasitaiko gyvulių su baltomis dėmėmis ant pilvo ir tešmens. Nosies veidrodėlis pilkas. Liemuo ilgas, gilus; kojos neilgos; skeletas plonas; krūtinė gili ir pakankamai plati, su gerokai išsivysčiusiu krūtinkauliu; nugara ilga; juosmuo platus; kryžmuo platus, ilgas. Raumenys išsivystę neblogai. Tešmuo didelis, taisyklingos formos; speniai ilgoki – 8–10 cm.

Karvės sveria 600–650 kg, buliai – 1000–1300 kg, vidutinis aukštis ties ketera – atitinkamai 132 ir 148 cm. Tik ką atsivestas veršelis sveria 39–40 kg. Iš karvės primelžiama po 6000–6500 kg 4,2 % riebumo pieno.

Šios veislės galvijai greitai auga: 12 mėn. buliukai sveria 420 kg, o 15 mėn. – 500 kg. Nupenėtų buliukų skerdienos išeiga – 53–56 %.

Danijos žalieji galvijai buvo panaudoti išvedant daugelį žalųjų galvijų veislių, taip pat ir Lietuvos. Per paskutinį dešimtmetį jų populiarumas sumažėjo dėl dažnos leukozės. Lietuvoje grynaveislių šios veislės karvių likę nedaug. Ir dabar Danijos žalieji naudojami Lietuvos žalųjų veislei gerinti.