Daemon

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Daemon (kilę iš disk and execution monitor, lt. vertimas „demonas“) – specialios paskirties programa, dirbanti, kaip foninis procesas. Panašiai veikiančios programos būdingos daugumai operacinių sistemų (DOSrezidentinės programos, Windowsservisai), tačiau demono sąvoka dažniau naudojama UNIX (Linux) sistemose. Kartais demonai būna painiojami su draiveriais, sisteminėmis bibliotekomis ar OS funkcijomis. Demonų pavadinimas yra kilęs iš BSD UNIX sistemų.

Demonų paskirtis – atlikti įvairius savarankiškus foninius darbus, kurie turėtų būti vykdomi be kompiuterio naudotojo įsikišimo. Skirtingai, nei draiveriai, demonai neatlieka duomenų ar įrenginių abstrakcijos. Skirtingai nuo sisteminių bibliotekų, veikia kaip savarankiški, nenutrūkstami procesai. Skirtingai nuo OS funkcijų ar modulių, demonai (bent formaliai) nėra būtina OS dalis, nepriklauso sistemos branduoliui. Keli tipiški tokių darbų pavyzdžiai – laiškų persiuntimas, reguliariai vykdomi darbai, sistemos darbingumo kontrolė ir pan.

Demonais vadinamos ne tik savarankiškos programos, bet ir įvairų kitų programų dalimi esančios vykdymo gijos, paprastai atliekančios panašias funkcijas. Šios gijos turi specialų statusą: net joms tebeveikiant, programa laikoma baigta jei nebėra kitų aktyvių gijų. Pavyzdžiui, Java (programavimo kalba) virtuali mašina pabaigia savo darbą jei vienintelės likę aktyvios gijos yra demonai. Demono statusas prireikus suteikiamas giją sukuriant.

Kai kurie plačiai žinomi demonai:

  • Cron – reguliarius veiksmus vykdantis demonas.
  • Httpd – HTTP protokolo demonas, pavyzdžiui, Apache.
  • At – nurodytu laiku veiksmus vykdantis demonas.
  • InetdTCP-IP užklausas kitiems demonams paskirstantis demonas.
  • Syslogd – sistemos žurnalų demonas.