DARPA Grand Challenge

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

DARPA Grand Challenge – nepilotuojamų automobilių lenktynės, finansuojamos JAV gynybos ministerijos technologijų skyriaus (DARPA). Jų tikslas yra sukurti pilnai automatizuotus automobilius. Pentagonas planuoja 2015 m. robotais pakeisti 1/3 savo automobilinio parko ir sumažinti žmogiškųjų resursų nuostolius sudėtinguose sąlygose.

Pirmosios lenktynės įvyko 2004 m. kovo 13 d. Nevadoje Mohavo dykumoje. DARPA nustatė 1 mln. dolerių prizą automobiliui, kuris pirmasis įveiks 150 mylių (241,4 km) trasą per 10 valandų. Nors lenktynėms užsiregistravo daugiau nei 100 komandų, tačiau sėkmingiausiai pasirodęs automobilis nuvažiavo tik 5 proc. trasos (11,9 km; komanda Red Team iš Karnegio-Melono universiteto). Realiai varžybose dalyvavo 15 komandų. Pajudėti iš starto pavyko tik 8 automobiliams. Visos trasos nenuvažiavo niekas.

Antrosios lenktynės 2005 m. spalio 8-9 d. taip pat vyko Nevados Mohavo dykumoje. DARPA prizinis fondas buvo padvigubintas iki 2 mln. dolerių. Varžyboms užsiregistravo 195 komandos iš 36 JAV valstijų ir keturių kitų šalių. Po pusfinalių atrinktos 23 komandos, lenktynėse dalyvavo 22. Pagal lenktynių sąlygas komandos gavo informaciją apie trasą prieš dvi valandas iki starto, todėl robotai turėjo tik bendrą trasos vaizdą, o sprendimus kaip konkrečiai įveikti kliūtis sprendė patys. Penkios komandos užbaigė visą trasą, tarp jų keturios per nustatytą maksimalų 10 valandų laiką. Laimėtojų tapo Stanfordo universiteto komanda, kurios modifikuotas VW Touareg "Stanley" trasą įveikė per 6 val. 53 min. ir 58 sekundes. Antrą ir trečia vietas užėmė automobiliai iš vienos Red Team komandos iš Karnegio-Melono universiteto.

Trečiosios lenktynės Urban Challenge įvyko 2007 m. lapkričio 3 d. Skirtingai nuo ankstesnių varžybų, kurios vyko dykumoje, o trasa buvo gana tiesi, šios lenktynės vyko apstatytoje apleistų kareivinių teritorijoje, buvusioje oro pajėgų bazėje George Air Force Base. Komandoms, kurios pirmosios įveiks į tris dalis padalinta 60 mylių ilgio trasą per maksimalų 6 valandų laiką, DARPA nustatė 3,5 mln. dolerių prizinį fondą. Prizinis fondas padalintas į 2, 1 ir 0,5 mln. dolerių prizus pirmajai, antrajai ir trečiajai komandai. Varžybas laimėjo komanda Tartan Racing, antrąją vietą užėmė Stanford Racing Team, trečiąją - Team VictorTango.

2007 m. taisyklės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Automobilis turi autonomiškai važiuoti trasa ir ją baigti per 6 valandas. Draudžiama automobilį kaip nors valdyti rankiniu būdu.
  • Automobilis neturi išvažiuoti iš DARPA nustatytos trasos zonos.
  • Automobilis neturi gadinti kitų automobilių, kelio dangos ir aplinkos.
  • Automobilio dydis neribojamas.

2004 m. varžybų komandos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Red Team iš Karnegio-Melono universiteto komandos automobilis Nr. 22 „Smėlio audra“ (Sandstorm) pasiekė greičio rekordą: 65 km/h. Dvyliktame kilometre robotas nusimušė nuo kurso ir automobilis apsivertė. Automobilis buvo apgadintas.
  • Bendros SciAutonics ir ElbitSystems komandos automobilis Nr. 21 „SciAutonics-2“ nuvažiavo apie 11 km, paskui nusirito nuo pylimo ir užgeso. Automobilis buvo apgadintas.
  • Kalteh komandos automobilis Nr. 5 pravažiavo daugiau kaip 2 km, paskui nusuko nuo kurso ir pabandė važiuoti per užtvarą. Pabandė grįžti į trasą, bet nesugebėjo. Automobilis buvo sugadintas.
  • Digital Auto Drive automobilis Nr. 7 pravažiavo apie 10 km ir užstrigo ant akmens. Automobilis buvo apgadintas.
  • TerraMax automobilis Nr. 20 komandos nuvažiavo apie 2 km. Keletą kartų važiavo atgal, kad neužvažiuotu ant pakelės krūmų. Galiausiai nesugebėjo važiuoti toliau.
  • Golem Group automobilis Nr. 9 komandos pravažiavo apie 8,5 km, pabandė įvažiuoti į aukštą kalvą, bet neužteko variklio jėgos. Po 50 minučių buksavimo buvo pašalinta iš lenktynių.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]