Cambridge Z88

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Cambridge Z88
Cambridge Z88
Tipas nešiojamasis kompiuteris
Išleidimo data 1988 m.
Nutraukimo data
Procesorius CMOS Z80A, 3.2768 MHz
Operatyvioji atmintis 32kB, 128 kB arba 512 kB (priklauso nuo modelio)
Operacinė sistema OZ

Cambridge Z88 buvo A4 (210 × 297 mm) dydžio, lengvas nešiojamasis kompiuteris, gamintas Cambridge Computer kompanijos. Jame buvo integruota teksto procesoriaus, skaičiuoklės, duomenų bazės programinė įranga, pavadinta Pipedream, taip pat ir kitos programos, pavyzdžiui, BBC BASIC interpretatorius, kalkuliatorius, kalendorius, laikrodis, dienoraštis. Tai buvo pirmasis ir vienintelis kompiuteris po to, kai Klaivas Sinkleris 1986 pardavė Sinclair Research kompiuterių verslą ir Sinclair prekinį ženklą Amstrad kompanijai. Palyginus su milžiniškais ankstesnių Sinklerio kompiuterių pardavimais, šis buvo tik kukliai sėkmingas[1].

Techninis aprašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Z88 kompiuteryje dirba nedidelio galingumo populiaraus Z80 procesoriaus CMOS (angl. Complementary metal – oxide – semiconductor) versija. Buvo parduodamas su 32 kB pseudo - statine vidine operatyviąja atmintimi ir 128 kB vidine pastoviąja atmintimi (ROM), kurioje buvo įrašyta OZ operacinė sistema. Atmintis gali būti plečiama papildomomis operatyvios (arba pastovios) atminties kortelėmis (yra trys praplėtimo lizdai), kurių turinys išsaugomas keturių AA dydžio elementų dėka. Integruoti kondensatoriai laikinai apsaugo nuo duomenų praradimo elementų keitimo metu. Maksimaliai kompiuteris gali adresuoti iki 4 MB atminties[2]. Tiek vidinė pastovioji, tiek vidinė operatyvioji atmintis gali būti plečiama iki 512 kB, tačiau tam reikia papildomų įgūdžių ir pakeitimų plokštėje[3].

Nepaisant savo lengvumo (jis sveria apie 900 gramų), jo konstrukcija yra stebėtinai tvirta, įskaitant guminę membraninę/chiclet tipo klaviatūrą. Ji neskleidžia beveik jokio garso (pasirinktinai galima įjungti elektroninį paspaudimo garsą, jei paspaudimo garsas pasirodys per tylus). Elementai suteikia iki 20 h darbo.

Nors LCD ekranas turi tik aštuonias eilutes, jis pakankamai aiškus ir efektyvus.

Dabartinis naudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Z88 turi savo gerbėjų ratą ir yra iki šiol naudojamas nedidele grupe entuziastų. Jam egzistuoja įvairi programinė įranga, įskaitant žaidimus ir paslaugų programas (utilities). Taip pat atsirado ir 1 MB flash atmintis, kuriai, išjungus kompiuterį, nebereikia elementų duomenims išsaugoti.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]