Pereiti prie turinio

CASE įrankis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

CASE (angl. Computer-Aided Software Engineering) – automatizuotas kompiuterinis programinės įrangos projektavimas.

Automatizuotas kompiuterinis programinės įrangos projektavimas (CASE) yra programinės įrangos įrankių naudojimas programinės įrangos kūrime ir palaikyme. Įrankiai naudojami šiems tikslams yra vadinami – CASE įrankiais.

Tipiniai CASE įrankiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Kodo generavimo įrankiai
 • Duomenų modeliavimo įrankiai;
 • UML;
 • Restruktūrizavimo (refactoring) įrankiai;
 • QVT ar Modelio transformacijos įrankiai;
 • Konfigūracijos valdymo įrankiai, įskaitant dokumentų versijų kontrolę.

Visi programinės įrangos kūrimo ciklo (lifecycle) aspektai, gali būti palaikomi, aprūpinami, ar kuriami naudojant programinės įrangos įrankius, tokiu būdu, viso įrankių spektro naudojimas tikriausiai gali būti apibūdinamas kaip CASE; pradedant nuo programinės įrangos projektų valdymui iki įrankių verslo ir funkcinei analizei, sistemų projektavimui, kodo saugyklų, kompiliatorių, vertimo įrankių, testinės programines įrangos, ir taip toliau.

Įrankiai, susiję su analize ir projektavimu, naudojant analizės informaciją programinės įrangos produkto dalių (ar viso produkto) kūrimui, dažniausiai suprantami kaip CASE įrankiai. CASE taikymas, pavyzdžiui, duomenų bazės programinės įrangos produktams ir galėtų įtraukti:

 • Verslo / realiojo pasaulio procesų ir duomenų srauto modeliavimą;
 • Duomenų modelių kūrimą, naudojant esybių - ryšių diagramas;
 • Procesų ir funkcijos apibūdinimų (aprašų) kūrimą;
 • Duomenų bazės kūrimo SQL ir išsaugotų procedūrų gamybą.

Termino atsiradimas ir istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terminą CASE 1982 m. sukūrė programinės įrangos bendrovė „Nastec Corporation“ iš Southfield, Mičigano (Southfield, Mich.), kartu su originalia integruotos grafikos ir tekstų tvarkykle – „GraphiText“, kuri taip pat buvo pirma mikrokompiuteriu pagrįsta sistema, kuri naudojo hipernuorodas teksto surišimui dokumentuose – ankstyvas šiandieninės internetinio tinklalapio nuorodos pirmtakas. „GraphiText“ įpėdinis, „DesignAid“ buvo pirmas mikroprocesoriumi pagrįstas įrankis skirtas logiškai ir semantiškai įvertinti programinę įrangą, sistemos projekto diagramas bei sukurti duomenų žodyną.

Vadovaujant Albert F. Case, Jr., produkto vadybos ir konsultavimo viceprezidentui (gandas, kad jis pakeitė savo pavardę yra netikras), ir Vaughn Frick, produkto vadybos vadovui, „DesignAid“ produktų rinkinys buvo išplėstas ir palaikė platų struktūrinės analizės ir projekto metodologijų analizės diapazoną, įskaitant Yourdon/Demarco, Gane & Sarson, Palata-Mellor (realaus laiko) SA/SD ir Warnier-Orr (į duomenis orientuota).

Kitas rinkos dalyvis buvo „Excelerator“ iš „Index Technology“ Kembridže, Masėje (Cambridge, Mass). Tuo metu, kai „DesignAid“ buvo vykdoma naudojant „Convergent Technologies“ ir vėliau „Burroughs Ngen“ tinklu sujungtus mikrokompiuterius, „Index“ išleido „Excelerator“ ant IBM PC/AT platformai. Kadangi tuo metu, bei keletą sekančių metų, skirtingai nuo „Convergent Technologies“ ir „Burroughs Ngen“ mašinų, IBM platforma nepalaikė nei jungimo į kompiuterinį tinklą, nei centralizuotų duomenų bazių, IBM trauka buvo stipri, ir „Excelerator“ buvo reikšmingumas įvykis. Karštomis „Excelerator“ pėdomis sekė kitų kompanijų, kaip kad „Knowledgeware“ (James Martin, Fran Tarkenton ir Don Addington), „Texas Instruments“ IEF ir „Accenture“ FOUNDATION įrankiai (METOD/1, DESIGN/1, INSTALL/1, FCP).

CASE įrankiai buvo viršūnėje 1990-ųjų pradžioje. Tuo metu IBM pasiūlė AD/Cycle, programinės įrangos, orientuotos į IBM centrinius („mainframe“) kompiuterius, tiekėjų sąjungą: „Programinės įrangos kūrimo įrankiai gali būti iš kelių šaltinių: IBM, tiekėjų bei iš pačių klientų. IBM įsitraukė į santykius su Bachman Information Systems, Index Technology Corporation, and Knowledgeware, Inc., bei parinko šių tiekėjų produktus, kurie bus pardavinėjami naudojant papildoma IBM pardavimų programą, siekiant kad pateikti pasiūlymus, kurie padėtų apimti pilną programinės įrangos raidos ciklą.“ ("AD/Cycle strategy and architecture" V. J. Mercurio, B. F. Meyers, A. M. Nisbet, G. Radin, "IBM SYSTEMS JOURNAL", VOL 29. NO 2, 1990)

Mažėjant centrinių kompiuterių naudojimui, „AD/Cycle“ ir „Big“ CASE įrankiai išmirė, atverdami rinką šiandien vyraujantiems CASE įrankiams. Įdomu, kad beveik visi 1990-ųjų pradžios CASE rinkos lyderiai, įskaitant IEW, IEF, ADW, Cayenne, and Learmonth & Burchett Management Systems (LBMS), buvo nupirkti „Computer Associates“,.

Daug CASE įrankių ne tiktai pagamina kodą, bet taip pat generuoja ir kitą išeigą, tipišką įvairioms sistemų analizės ir projektavimo metodologijoms, tokioms kaip SSADM, pavyzdžiui:

 • duomenų bazės schemos;
 • duomenų srauto diagramas;
 • esybių ryšių diagramas;
 • programų specifikacijas;
 • naudotojo dokumentaciją.