Bizas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Bizas – šiaurinis, šaltas ir paprastai sausas vėjas, pučiantis nuo Prancūzijos šiaurės rytų link Centrinio masyvo pietų ištisus metus. Vietoje vadinamas bise noire („juodasis bizas“). Gali pūsti ir iš tolimesnių Prancūzijos, Šveicarijos regionų. Bizas siejamas su giedru dangumi, tačiau rudenį ir žiemą kartais atneša sunkius debesis, audras bei krušą.

Pavadinimas kilęs nuo prancūziško žodžio, reiškiančio lengvą pabučiavimą į skruostą (Prancūzijoje populiarų pasisveikinimo gestą).

Bizas pučia visais metų laikais, tačiau dažniausiai žiemą ir pavasarį. Pučiant į šiaurę vėjas keičia kryptį ir slenka slėnių kryptimi. Taip jis tampa rytiniu vėju, šiaurės rytiniu ar šiaurės vakariniu. Pasiekęs kalningas vietoves sustiprėja ir pučia kelias dienas.

Kadangi bizas būdingas pavasariui ir šis vėjas yra šaltas, jis yra svarbus Prancūzijai, Šveicarijai ir kitoms šalims, auginančioms šiltamėgius augalus, pvz., vynuoges. Pučiant bizui šiose šalyse pavasarį oro temperatūra dažnai staiga krenta, todėl galimos šalnos, per kurias žūsta mažai atsparūs augalai.