Bereikšmis teiginys

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Bereikšmis teiginys argumentacijos klaidų teorijoje yra toks teiginys, kuriame neteigiama nieko, su kuo būtų įmanoma sutikti ar nesutikti. Argumentacijoje klaida laikomas bereikšmių teiginių naudojimas tarp prielaidų, taip bandant apeiti išvadų paneigimo galimybę.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Egzistuoja daug bereikšmių teiginių rūšių.

  • Teiginys, kuriuo bandoma atskirti dvi ar daugiau sąvokų, nenurodant konkrečių skirtumų. Pavyzdžiui, laikomas bereikšmiu teiginys „pornografija ir erotika skiriasi, bet neįmanoma pasakyti, kuo konkrečiai“.
  • Teiginiai, naudojantys neapibrėžtus ar visai nežinomus terminus. Pavyzdžiui, „Tifukai mėgsta lankšliauti ant stogo“ yra bereikšmis teiginys, nes nežinant, kas tie tifukai ir ką reiškia lankšliauti, neįmanoma pasakyti, ar jis teisingas, ar klaidingas.
  • Teiginiai, priskiriantys kažkokias savybes objektams, kurie tokio tipo savybių turėti negali. Garsus pavyzdys yra speciali frazė bespalvės žalios idėjos aršiai miega, sugalvota Noamo Chomskio, norint parodyti, kad gramatiškai teisingi sakiniai gali būti nesąmoningi.
  • Negramatiški sakiniai taip pat laikomi bereikšmiais. Tai aktualu kalbose, kuriose yra svarbi žodžių tvarka sakinyje, pavyzdžiui, anglų. Neteisinga tvarka sudėliotos sakinio dalys laikomos beprasmišku kratiniu.
  • Kai kurių pozityvizmo atstovų požiūriu, bereikšmiais laikytini teiginiai, kurių iš principo negalima falsifikuoti (paneigti) ar verifikuoti (patikrinti). Tokiu teiginiu pozityvistai laiko, pavyzdžiui, tomistų teiginį, kad visi daiktai turi tam tikrą neaptinkamą esmę, kurios neįmanoma jusliškai patirti ar suvokti.
  • Teiginiai, kuriuose tas pats dalykas ir paneigiamas, ir patvirtinamas. Dažniausiai paneigimui ir patvirtinimui naudojamos skirtingos tą patį dalyką apibūdinančios sąvokos, kad absurdas nebūtų akivaizdus. Praktiniame gyvenime tokio tipo teiginiai dažniausiai naudojami siekiant išvengti visuomenėje labai neigiamą atspalvį įgijusių terminų. Pavyzdžiui, beprasmis teiginys: „aš jokiu būdu nesu antisemitas, aš tik nekenčiu žydų“.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]