Baudžiamasis procesas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Įtariamojo apklausa XVII a.

Baudžiamasis procesasbaudžiamųjų veikų (nusikaltimų) (ikiteisminis) tyrimas ir baudžiamųjų bylų nagrinėjimas teisme, vykstantys įstatymo nustatyta tvarka; teismo procesas. Baudžiamojo proceso metu siekiama nustatyti, ar buvo padaryta baudžiamoji veika, jos subjektai, aplinkybės etc. Tam kad būtų, tinkamai nustatyta ar buvo padaryta nusikalstama veika, baudžiamojo proceso metu atliekama teismo ekspertizė.

Baudžiamasis procesas dažnai apibūdinamas kaip įstatymų numatyta teismo, prokuratūros ir tyrimo organų veikla, tiriant ir nagrinėjant baudžiamąsias bylas (tačiau taip būtų per siauras apibrėžimas, nes turėtų būti paminėta ir kitų proceso subjektų veikla, ne tik valstybės įgaliotų). Be šio baudžiamojo proceso supratimo kaip veiklos (plačiausias, geriausias požiūris), kai kas apibrėžia kaip santykių tvarką (dar platesnis) bei kaip veiksmų sistema (siauresnis požiūris).

Paskirtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baudžiamojo proceso paskirtis yra ginant žmogaus ir piliečio teises bei laisves, visuomenės ir valstybės interesus greitai, išsamiai atskleisti nusikalstamas veikas ir tinkamai pritaikyti įstatymą, kad nusikalstamą veiką padaręs asmuo būtų teisingai nubaustas ir niekas nekaltas nebūtų nuteistas (LR BPK 1 str. 1 d.).[1]

Baudžiamojo proceso teisė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Baudžiamojo proceso teisė.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Gintaras Goda, M. Kazlauskas, Pranas Kuconis. Baudžiamojo proceso teisė. Teisinės informacijos centras, 2005.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]