Atpildas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Atpildas – reakcija į asmens padarytą pažeidimą; neigiamos pasekmės kaltininkui, kylančios dėl žalos fakto, pasireiškiančios įvairiomis priemonėmis.

Visuomeninių bei tarpusavio santykių srityje – individo atsakas, reagavimas į kito asmens jam padarytą žalą, kokį nors pažeidimą, veiksmą (darbo santykiuose – sabotažas, asmeniniuose santykiuose – pvz., „nekalbadienis“).

Teisėje valstybė, turėdama prievartos taikymo monopolį, atpildą už teisės pažeidimus įtvirtino kaip baudžiamųjų normų sankcijas. Sankcijų teisėje atpildas pasireiškia konkrečiomis neigiamomis kaltininko atžvilgiu priemonėmis (sankcijomis) – bausmėmis, kylant teisinei atsakomybei. Teigiamos sankcijos gali pasireikšti kaip apdovanojimai, ordinas ar kt. Baudžiamojoje teisėje taikomos griežtos bausmės – laisvės atėmimas ar pan.

Atpildas Senovės laikais dėl teisės pažeidimų buvo vykdomas kaip kerštas; pagal galimos žalos kaltininkui apimtį – neribotas (vėliau ribas siekta reguliuoti nustatant galimą apimtį, žr. taliono teisė). Šiuolaikinėje demokratinėje valstybėje tokie „atsilyginimo“ principai yra draudžiami įstatymų, už juos yra traukiama baudžiamojon atsakomybėn, o kalti asmenys yra baudžiami.