Aptarimas:Orlaivis

Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Čia turbūt reiktų pervadinti "aerostatas", lietuviškai terminas orlaivis (skirtingai nuo angl. airship) dažnai vartojamas bet kokiai skraidančiai priemonei apibrėžti, įskaitant ir sunkesnes už orą

Teisingas pastebėjimas, kad Lietuvoje orlaiviais vaidinama belekas (bet tik populiarioje spaudoje). Tačiau čia tiesiog skraidymo aparatų klasifikacija: orlaiviai - aparatai, paremti Archimedo dėsniu, kaip ir laivai. Lėktuvai - aparatai, paremti aerodinaminėm aparato savybėm, atsirandančiom dėl judančio (lekiančio) oro srauto. Taigi, paplitęs būtent netikslus termino vartojimas, kurį mes čia ir pataisysime. Termino nežinojimas, kai sakant, neturi pateisinti neteisingo jo vartojimo :-) --Tractor 21:26, 4 Bal 2005 (EEST)

Na, nėra tai tik populiarios spaudos žodis, jei įrašysi "orlaivis" į google, pamatysit, kad ir oficialiuose Palangos bei Kauno oro uosto tinklapiuose, civilinės aviacijos administracijos tinklapyje, kur yra apibrėžiama kas tai yra terminai "bendrosios aviacijos orlaivis", "civilinis orlaivis" ir panašiai. Taip pat tai yra vartojama ir oficialiam Lietuvos Avialinijų puslapyje, oficialiam Aviakompanijos Lietuva puslapyje ir taip toliau. O čia šita orlaivio reikšmė, kokia yra šitam straipsnyje, kur nors parašyta, gal dabartinės lietuvių kalbos žodyne ar panašiai? Nes jei ji nėra parašyta, tai tiesiog reiškia, kad lietuvių kalboje šis terminas reiškia skraidantį aparatą bendrai.

Orlaivio apibrėžimą atsiminiau, nes kažkada kažkurioj enciklopedijoj skaičiau (palygink su terminu "oreivystė"). Huh, man atrodo, pagavau, iš kur tas susibalamutinimas gaunasi. Matyt, kokie nors veikėjai supainiojo visą reikalą, įveldami klaidingą naudojimą į įstatymus, aktus arba pan., nes terminas iki ~1990 tikrai buvo naudojamas tik lengvesniems už orą aparatams. Ne pirmas ir ne paskutinis kartas, kaip sakant. Primena panašią situaciją su komp. terminu "atmintis", kurį neapgalvotai įvėlus į teisinius dokumentus (duomenų saugojimo įrenginio prasme), prireikė kito termino, skirto atminčiai ("atmintinė"). Taigi, matyt visgi, teks keisti ir patį straipsnį ir pavadinimą. --Tractor 21:55, 4 Bal 2005 (EEST)