Aptarimas:Livonijos ordinas

Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Wikimedia alt gold.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Wikimedia alt gold.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.


Livonijos ordinas[redaguoti vikitekstą]

siūlyčiau pernelyg nekeisti "Livonijos ordino" atitikmeniu "Livonijos kryžiuočiai", nes tai nėra istoriniu požiūriu visai korektiška. Mat kryžiuočiais buvo ir visi kryžiaus žygių dalyviai, tad ir Rygos arkivyskupas su savo vasalais ir kt. Tad čia ir gali būti dviprasmybė, nes Livonijos kryžiuočiai gali reikšti visus prievartinio krikšto nešėjus, o ne tik Ordiną. Livonijos ordinas yra daug tikslesnis ir aiškesnės apimties terminas už Livonijos kryžiuočius. Juk Kryžiuočių ordino tikslus pavadinimas irgi yra Teutonų arba Vokiečių ordinas.Be to, pernelyg didelis Kalavijuočių ir Livonijos ordino atskyrimas irgi nėra visai pagrįstas. Šiaip ar taip, Kalavijuočių ordinas nebuvo kaip nors nušluotas nuo žemės paviršiaus, jis tik buvo formaliai įjungtas į Teutonų ordino sudėtį nuo 1237 m., bet Livonijos ordinas nemažai ką perėmė iš Kalavijuočių. Livonijos ordinas, aišku, koordinavo savo veiksmus su Teutonų ordinu, bet daug karinių žygių ir toliau rengė savarankiškai. Taigi, egzistuoja ne tik pertrūkis, o ir perimamumas. Gal tam tikra prasme Livonijos ordinas daugiau turėjo bendra būtent su Kalavijuočių, o ne su Teutonų ordinu, kurio buvo tik formali dalis. Netgi manyčiau, kad visuomenei gan būdingas Kalavijuočių ir Livonijos ordinų sutapatinimas nėra itin blogas, iš esmės toleruotinas, nes turi tam tikros savos logikos.

--Sapiens 19:19, 18 Liepos 2005 (EEST)

Iš esmės sutinku, tačiau tik ne su paskutiniuoju sakiniu :)) Be jokios abejonės, Livonijos ordiną po 1237 m. sudarė tie patys žmonės, kaip ir iki tol, tačiau reikia pabrėžti pavaldumą ir statuso pasikeitimą. Juk ir LDK politinis statusas po 1569 m. pakito, nors tam tikras tęstinumas ir liko. Alvydas

Manyčiau, netikslinga teigti, jog, vykstant Livonijos-Rusijos karui, Ordinas praranda žemes - juk jas praranda ir Livonijos vyskupystės. Skaitytojas gali suprasti, kad prie LDK buvo prijungtos tik Ordino žemės. Alvydas

su pastarosiomis pastabomis sutinku (be abejo, statuso pasikeitimas buvo, aš tik norėjau pernelyg griežtai nesmerkti tų, kurie sutapatina Kalavijuočius su Livonijos ordinu, bet pats nesiūlau jų tapatinti :)), dar vienas dalykas, rašant, svarbu nepamiršti, jog ordinas (berods ir Livonijos, o Teutonų tai tikrai), nebuvo formaliai panaikintas, iš jo tik buvo atimtos žemės, čia yra gana svarbus niuansas, kuris pvz., neleidžia kalbėti apie ordino likvidaciją, panaikinimą ir pan., nors, manau, tiek žlugimas, tiek išformavimas tinka.

Sapiens 18:10, 20 Liepos 2005 (EEST)

Nesutinku su teiginiu, kad 1252 m. Livonijos ordinas užėmė Klaipėdą. Turėtų būti ne užemė, o įkurė Memelburgo pilį kuršių žemėje. Kaip tiksliai buvo vadinama ši vietovė kuršių yra nežinoma, neatmestinas ir Memelės variantas.--82.135.217.13 10:32, 8 Spalio 2006 (EEST)

TAi nedidelis prasminis skirtumas - prieš įkurdamas pilį visgi turėjo užimti atitinkamą teritoriją.Dirgela 06:59, 9 Spalio 2006 (EEST)

Ir dar nereikia sureikšminti Ledo mūšio (1242), tarybinė propaganda ir Eizenšteino filmas iš to išpūtė muilo burbulą. Kai livoniečių kariuomenę sudarė vadovai vokiečiai ir vietiniai estai, latgaliai ir kitos gentys. Buvo nuolatiniai livoniečių ir rusų pasienio konfliktai, pradedant nuo to, kad nesutardavo kieno yra žuvys sugautos ežere.