Aptarimas:Katalikybė

Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Žodžio "katalikas" kilmė[redaguoti vikitekstą]

"Katalikybė (gr. καθολικός, „bendras“) – krikščionybės kryptis, atsiradusi 1054 metais, kai Krikščionių bažnyčia skilo į Rytų ir Vakarų bažnyčias." Tas, kas šitai parašė, nepasivargino sudėti krūvon net poros faktų apie katalikybę. Pirma, koks tikslas buvo Romai pasirinkti graikišką savo tikėjimo pavadinimą, jei Vakarų Bažnyčia rašė lotyniškai? Antra, Armėnijos Bažnyčia, įkurta 301 metais, taip pat vadinasi Katalikų, o jos patriarchas katolikosu (sugraikinta versija). Akivaizdu, kad šis žodis gimė ne Romoje ir reiškia visai ką kitą. Kur kas įtikinamiau skamba versija, jog kai Atila apgulė Romą, atrodė, kad neliks akmens ant akmens. Tuomet Romos vyskupas (dar ne popiežius) Gelazijus apsirengė vergo drabužiais (dabar tai iškilmių rūbas - kapa), puolė Atilai po kojų ir ėmė šaukti esąs "katalyk" (hunų kalba "sąjunginininkas"). Taip gimė katalikų bažnyčia. Armėnai, suspausti tiurkų (hunų) iš šiaurės ir persų iš pietų, taip pat pasiskelbė sąjungininkais , t.y. katalikais ir priėmė tiurkų tikėjimą (Dangiškojo Tėvo Tengri). O priėmusių jų tikėjimą, tiurkai nebepuldavo.

Vikipedija negali vertinti, koks kieno buvo tikslas, ar tyrinėti žodžių kilmę. Čia tik susisteminamos jau turimos žinios. Tad jei kas čia parašyta neatitinka visuotinai priimtų istorinių žinių, ar jei egzistuoja daugiau nei viena (plačiai paplitusi) istorikų nuomonė šiuo klausimu, gali papildyti. O jei čia tik tavo paties svarstymai, tai jie vikipedijoje nereikšmingi (nepriklausomai nuo to, teisingi ar ne). --Nomad 08:49, 16 sausio 2011 (EET)

Manau, kad Vikipedija ir turėtų mąstančian žmogui duoti ne tik nusistovėjusias interpretacijas, o ir kontraversijas. As juk netaisau pagrindinio skyriaus. Ką domina tik oficiali versija - tebūnie. Jeigu naikinsime abejones, tai Vikipedija virs obskurantų klubu.

Labai gražu, kad turite savo nuomonę apie tai, kokia turėtų būti Vikipedija. Bet rašant reikėtų prisilaikyti ne savo vizijos, o priimtų Vikipedijos taisyklių. --Nomad 14:30, 22 sausio 2011 (EET)

Labai neapibrėžta tas "pasaulyje daugiausia", su kuo lyginant? daugiausia iš visų krikščionių, ar daugiausia iš visų religingų žmonių, ar daugiausia iš visų žmonių įskaitant nereligingus tikinčiuosius, ateistus, agnostikus, deistus ir t.t.? --Nomad (aptarimas) 10:03, 2 kovo 2012 (EET)