Pereiti prie turinio

Amunicijos laivas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Tipiškas šiuolaikinis JAV amunicijos laivas USNS „Kilauea“ (T-AE 26)
Sraigtasparnis HH-60H Sea Hawk gabena šaudmenis (vertikalusis papildymas) iš Karinio jūrų gabenimo pajėgų laivo USNS „Walter S. Diehl“ (T-AO-193) į lėktuvnešį USS „Nimitz“ (CVN 68) (2003 m.)

Amunicijos laivas (angl. ammunition ship) – pagalbinis laivas, sukonstruotas amunicijai gabenti, paprastai – karinio laivyno laivams bei aviacijai. Tokių laivų krovinių laikymo ir krovimo įtaisai pritaikyti itin saugiam šaudmenų laikymui ir manipuliavimui. Pvz., hermetiškai uždaromi krovinių skyriai; mechanizmai, leidžiantys užlieti užbortiniu vandeniu skyrius su kroviniu, jei kyla toks poreikis (pvz., gaisras).
Amunicijos laivai yra JAV pagalbinių laivų tipas.

Amunicijos laivai paprastai gabena krovinius tam, kad šie būtų perkrauti į plaukiančius karo laivus (angl. underway replenishment 'plaukiamasis papildymas') – tiek perkraunant dviem ar trims laivams plaukiant bortas į bortą (angl. connected replenishment 'jungiamasis papildymas'), tiek perkraunant sraigtasparniais (angl. vertical replenishment 'vertikalusis papildymas'). Rečiau šie laivai gabena šaudmenis iš vieno kranto punkto į kitą.[1]

Antrojo pasaulinio karo metais JAV karinis jūrų laivynas naudojo amunicijos laivus, kurie buvo pritaikyti prekybiniai laivai (angl. merchant ship) arba specialiai pastatyti, naudojant prekybos laivų korpusus, ypač C2 tipo. Jie būdavo ginkluoti, o jų įgulos buvo karinio laivyno jūrininkai. Keli tokie laivai karo metu buvo sunaikinti sukeldami didžiulius sprogimus. Žinomiausias buvo USS „Mount Hood“ (AE-11), kuris 1944 m. lapkričio 10 d. sprogo Admiraliteto salose.

Šiuolaikiniai Kilauea klasės JAV amunicijos laivai yra specialios konstrukcijos, pritaikyti būtent tokiai veiklai. Jie gali pervežti ir šaldomus krovinius. Jie yra neginkluoti, o jų įgulas sudaro civiliai jūrininkai.

Dabar šiuos laivus keičia Lewis and Clark klasės laivai.[2]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „AE Ammunition Ships“. GlobalSecurity.org. Nuoroda tikrinta 2008-08-18.
  2. „Lewis & Clark Class Auxiliary Cargo and Ammunition Ship (T-AKE)“. Joint Interoperability Test Command web site. Suarchyvuotas originalas 2009-05-22. Nuoroda tikrinta 2008-08-18.