Pereiti prie turinio

Amosė Nefertarė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Amosės Nefertarės atvaizdas

Amosė Nefertarė (apie 1565–1495 m. pr. m. e.) – Senovės Egipto karalienė, faraono Amosio sesuo ir žmona, Amenhotepo I motina.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amosė Nefertarė buvo faraono Amosio (valdė apie 1549−1524 m. pr. m. e.) sesuo ir žmona bei Amenhotepo I motina. Ji buvo pirmoji karalienė, kuriai suteiktas hemet netjer titulas („Dieviškoji Amono žmona“). Šį titulą vėliau naudojo jos duktė Meritamon ir Hatšepsuta. Po vyro mirties Amosė Nefertarė tikriausiai kurį laiką valdė už Amenhotepą I. Tikriausiai ji reikšmingai prisidėjo prie Tutmozio I įžengimo į sostą po Amenhotepo I mirties, nes Tutmozis I buvo beveik nesusijęs su karalių dinastija, pradėta Amosio. Amosė Nefertarė mirė kažkuriuo metu valdant Tutmoziui I, apie 1504−1492 m. pr. m. e. Jos laidojimo šventykla buvo dešiniajame Nilo krante Tėbų nekropolyje. Iš šios šventyklos likę tik menki pėdsakai. Jos kapas buvo netoliese, Dra Abul Nagoje. Amosės Nefertarės mumija rasta karališkųjų mumijų slėptuvėje (DB320) prie Deir al Bachri. Deir el Medinos miestelyje ji buvo garbinama kaip miesteliui nusipelniusio ir jame sudievinto Amenhotepo I motina. Ji paminėta daugiau nei 50-yje Tėbų kapų ir laikoma viena įtakingiausių Naujosios karalystės karalienių.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • The Oxford Encyclopedia of Ancient Egypt. Tomas I. Red. Donald B. Redford. Oxford University Press, − 2001, p. 47
  • Ian Shaw, Paul Nicholson. The British Museum Dictionary of Ancient Egypt. The American University in Cairo Press., 2002, p. 19