Albert Marquet

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
A. Markė apie 1920 m.

Alberas Markė (pranc. Albert Marquet, 1875–1947 m.) – XX a. Prancūzijos tapytojas, akvarelistas, piešėjas. 1904−1908 m. susijęs su Paryžiaus fovistų grupe.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Alberas Markė gimė 1875 m. Bordo. 1890 m. persikėlė į Paryžių, kur mokėsi Dekoratyviųjų menų mokykloje, kurioje susipažino su A. Matisu, ir vėliau − Aukštojoje dailės mokykloje. Ankstyvieji A. Markės kūriniai buvo paveikti A. Fanten-Laturo. Vėliau jis pradėjo supaprastinti savo vaizdavimo formas iki didelių vientisos spalvos plotų. 1898 m. paveikslas „Aktas“ buvo vienas ankstyviausių kūrinių, kuriame jis naudojo plačius vienspalvius potėpius − bruožas būdingas fovizmui, kuris įvardintas tik 1905 m. A. Markei sunkiai sekėsi pardavinėti savo paveikslus. 1900 m. jis ir Anri Matisas buvo pasamdyti tapyti ornamentus Gran Palė pasaulinei parodai Paryžiuje.

Daugiausiai A. Markė tapė uostų ir upių pakrančių peizažus. Jo tapybos paletė buvo nuosaikesnių spalvų nei kitų fovistų. Apie 1906 m. datuojami sukurti geriausi A. Markės kūriniai, kurie rodo japoniškos tapybos potėpių ir indiško tušo technikos panaudojimą. Kiek vėliau A. Markė apleido fovizmą ir pradėjo tapyti labiau natūralistine maniera. 1910−1914 m. nutapė grupę aktų. Jis gyveno Paryžiuje prie Senos krantinės, kad galėtų tapyti upės peizažus. Daug keliavo, išgarsėjo tarptautiniu mastu. Nuo 1925 m. daugiau kūrė akvareles. A. Markė buvo kukli asmenybė, jis atsisakinėjo apdovanojimų, įskaitant valstybinį Garbės Legiono ordino. Alberas Markė mirė 1947 m., palaidotas La Fretės prie Senos (La Frette-sur-Seine) kaimo kapinėse. Stambi jo kūrinių kolekcija sukaupta Bordo dailės muziejuje.

Kūrinių galerijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]