Akredityvas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Akredityvas (angl. letter of credit) – tai banko ir kliento tarpusavio sutartis, kuria bankas įsipareigoja pardavėjui perduoti nustatytą pinigų sumą pastarajam pateikus dokumentus, reikalaujamus akredityvo sąlygomis ir visiškai jas atitinkančius.[1]. Tarptautiniuose atsiskaitymuose taikoma įsipareigojimų įvykdymo užtikrinimo forma. Pirkėjui bankas dokumentu užtikrina prekių pardavėjui, kad pirkėjas laiku atsiskaitys už pateiktas prekes. Paprastai bankas iš pirkėjo reikalauja sąskaitoje turėti tam tikrą kiekį lėšų, kuris būtinas, kad atsiskaitymas būtų įvykdytas.

Taikymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akredityvas taikomas, kai šalys nepažįsta viena kitos arba kai abejojama kliento mokumu. Prekių ar paslaugų pirkėjo (pareiškėjo) prašymu bankas išleidžia dokumentą, kuriuo įsipareigoja sumokėti už išsiųstas prekes, atliktus darbus arba suteiktas paslaugas pardavėjui (akredityvo gavėjui), kai pastarasis pateikia bankui sąlygas ir terminus atitinkančius dokumentus.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Akredityvas dažnai naudojamas eksportuojant bei importuojant prekes (logistikoje). Todėl pagal pobūdį gali būti eksporto arba importo. Akredityvas negali būti pakeistas ar panaikintas be banko emitento, tvirtinančio banko (jei toks yra) ir lėšų gavėjo sutikimo.

Literatūroje akredityvas dar vadinamas dokumentiniu akredityvu.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] Archyvuota kopija 2010-05-12 iš Wayback Machine projekto. Atsiskaitymų rūšys