Pereiti prie turinio

Airšyrai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Airšyrai
Sukūrimo vieta Škotijos vėliava Škotija Air'o grafystė

Airšyrai – pieninių galvijų veislė, susiformavusi apie 1800 m. pietvakarių Škotijos Air'o grafystėje. Šios veislės galvijai yra žalmargiai. Veislės spalvai nekeliami jokie reikalavimai, todėl spalva įvairuoja nuo žalai rudos iki beveik visiškai baltos. Ilgą laiką ypatingu veislės požymiu ir pasididžiavimu buvo įspūdingi ilgi, aukštai iškelti ragai, tačiau dabar dažniausiai gimę veršeliai yra nuraginami.

Airšyrai – vidutinio stambumo; suaugusių karvių svoris svyruoja apie 540 kg. Airšyrai apibūdinami kaip ištvermingi, gerai prisitaikantys prie įvairių laikymo sistemų galvijai. Jų karvių tešmenys puikios formos. Laikant šias karves, paprastai nekyla problemų dėl jų kojų ir nagų. Veislė garsėja aukštu pieningumu, vidutiniu pieno riebumu, žemu somatiniu ląstelių kiekiu piene, sugebėjimu efektyviai žolinius pašarus konvertuoti į pieną. Vertingais požymiais laikomas lengvas airšyrų karvių veršiavimasis, veršelių gyvybingumas ir geras auginimas bei karvių ilgaamžiškumas. Dėl šių savybių airšyrų galvijai išplito įvairiose šalyse.

Į Lietuvą Airšyrai buvo įvežti 1984 m. Juos, kaip vieną geriausių pieninių galvijų veislę, plačiai naudojo ir naudoja kitų žalųjų ir žalmargių pieninių veislių gerinimui. Lietuvoje Švedijos žalmargių ir Lietuvos žalųjų gerinimui naudojami Kanados airšyrai, kurie iš kitų airšyrų išsiskiria ypač geru eksterjeru. 2006 m. Lietuvoje buvo 712 airšyrų karvių. Vidutiniškai iš airšyrų karvės buvo primelžta po 6470 kg. 4,66 % riebumo ir 3,44 % baltymingumo pieno.