Pereiti prie turinio

ATI CrossFire

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

CrossFire (po Spider platformos pristatymo 2007-ujų lapkričio 19 d. ir CrossFire X) – „AMD/ATI“ priklausantis prekinis ženklas, kuriuo yra vadinamas multiprocesorinis grafinių plokščių sprendimas, rinkoje konkuruojantis su NVIDIA SLI technologija. Ši technologija leidžia sujungti porą grafinių plokščių ir padidinti grafinio apdorojimo spartą paprastuose kompiuteriuose. Nors ši technologija dar yra ne taip seniai pristatyta, panašūs kompiuteriniai sprendimai, tokie kaip AMR jau anksčiau buvo naudojami skraidymo simuliatoriuose ir kitomis panašiomis programomis iš „Evans & Sutherland“ kompanijos. ATI taip pat dar prieš CrossFire pasirodant, buvo pristačius panašų sprendimą – Fury MAXX, sujungiantį porą RAGE 128 grafinių plokščių.

Istorija, infrastruktūra ir veikimo principai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

CrossFire sistema pirmą kartą viešumoje buvo pristatyta 2005 m. rugsėjo 27 d.[1]

Sistemai sumontuoti yra reikalinga CrossFire technologiją palaikanti motininė plokštė ir pora PCI Express sąsają palaikančių grafinių plokščių, kurios gali būti aktyvuojamos techninės arba programinės įrangos būdu. X800, X850, X1800, X1900, HD2900 grafinės plokštės jungiamos su analogine plokšte, turinčią valdančiosios, arba „master“ funkciją. Taip pat pažymėtina, kad valdomoji, arba „slave“ grafinė plokštė turi būti tos pačios šeimos kaip ir „master“ plokštė.

Neseniai dar CrossFire sistema turėjo tam tikru apribojimų su Radeon X850 XT „master“ plokšte, kurioje buvo naudojama kompozicinė mikroschema iš „Silicon Image“ (Sil 163B TMDS), ji apribojo X850 CrossFire sistemos rezoliuciją iki 1600x1200 taškų, kuri veikė 60 Hz dažniu arba iki 1920x1440, veikiančios 52 Hz dažniu. Tai sukėlė problemų kai kuriems CRT monitorių savininkams, norėjusiems naudoti CrossFire sistemą žaidžiant kompiuterinius žaidimus aukšta rezoliucija. Dirbant su CRT monitoriais esant 60 Hz ir mažesniems vaizdo atsinaujinimo dažniams, gana greitai nuvargsta akys ir dirbti tampa neįmanoma, todėl praktiškai didžiausia rezoliucija, su kuria įmanoma dirbti tapo 1280x1024, kuri visiškai nepateisino aukštos CrossFire sistemos kainos.

Daugelis CrossFire trūkumų buvo pašalinta pristačius „CrossFire Xpress3200“ mikroschemų rinkinį motininėms plokštėms, kurį naudojant „master“ grafinės plokštės tapo nebebūtinos norint sujungti CrossFire sistemą (išskyrus Radeon X1900 serijos plokštes) ir dvi paprastos grafinės plokštės gali būti sujungtos į sistemą. Taip buvo išspręsta CrossFire „master“ grafinių plokščių problema, nes jos yra brangios ir retai pasitaikančios parduotuvių lentynose.

Išleidus Radeon X1950 Pro (RV570 GPU), „ATI“ pakeitė CrossFire sujungimų schemas ir padarė nebereikalingą Y formos „Master“ ir „slave“ vaizdo plokščių sujungimą per DVI jungtį. Šią jungtį pakeitė kita, į juostą panaši jungtis, esanti kiekvienos grafinės plokštės viršuje, vizualiai panaši į nVidia SLi tiltą, bet iš esmės skirtingos fizinės ir loginės struktūros.[2]

ATI CrossFire X logotipas

2007 m. lapkričio 19 d., kai buvo išleista „AMD“ stalinių kompiuterių platforma Spider, į CrossFire sistema tapo įmanoma sujungti iki keturių video plokščių, palaikančių 790FX mikroschemų rinkinį, CrossFire brendas taip pat buvo pakeistas į „ATI CrosssFire X“. Pasak „AMD“, tokia sistema pasiekia iki 3.2x didesnę spartą žaidimuose bei kitose, didelių grafinių pajėgumų reikalaujančioje programinėje įrangoje. 2008 metais pasirodysiančiose sistemose bus panaudotos dviejų branduolių vaizdo plokštės – „ATI Radeon HD 3870 X2“, kurioje CrossFire tiltas integruotas pačios vaizdo plokštės chemoje, taip pat palikta viena CrossFire jungtis dviejų vaizdo plokščių sujungimui. Anot „MSI“ ir „AMD“, Radeon HD 3870 X2 bus galima sujungti i keturių plokščių sistemą.

Privalumai lyginant su NVIDIA SLI[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • ATI leido naudoti CrossFire architektūrą Intel kompanijai ir integruoti į savos gamybos mikroschemas. Tuo tarpu SLI sistemoms reikalingos sertifikuotos motininės plokštės (dažniausiai turinčios nForce mikroschemų rinkinius, tokius kaip nForce 590 SLI ir nForce 680i SLI)
  • ATI CrossFire tiltas yra spartesnės bitų pralaidos nei SLI, nors jo dažnis ir žemesnis. Jungtis yra padalinta į dvi 12 bitų paralelinius kanalus, nors abu kartu nėra techniškai reikalingi CrossFire veikimui, o ir programinė įranga kol kas išnaudoja tik vieną kanalą. Naujesnės SLI sistemos, jungiančios tokias video plokštes, kaip GeForce 8800GTX, taip pat turi du kanalus, tačiau antrasis kanalas čia taip pat kol kas nėra naudojamas. Šie nauji tiltai leidžia sujungti multiprocesorines grafines sistemas turinčias daugiau nei pora procesorių.
  • ATI CrossFire Xpress 3200 mikroschemų rinkinys turi integruotas 40 PCI Express linijas šiauriniame tilte, kas leidžia pilnai išnaudoti abiejų PCIe x16 jungčių visas linijas, bendrai naudojant 32 linijas. Tuo tarpu NVIDIA nForce 590 SLI mikroschemų rinkinyje iš dviejų PCIe x16 jungčių viena yra sujungta su šiauriniu tiltu, tuo tarpu kita – su pietiniu tiltu ir sudaro 16 + 16 liniją. ATI CrossFire turi mažesnį tarp procesorinį duomenų mainymosi gaišties laiką, generuojant vaizdą lyginant su NVIDIA 16x + 16x schema.
  • Norint sujungti trijų ir keturių branduolių sistemas, NVIDIA SLI sistemai reikalingas specialus tiltas, tuo tarpu CrossFire yra panaudojami trys standartiniai CrossFire tiltai, taip pat tokia sistema palaiko iki aštuonių monitorių, tuo tarpu NVIDIA SLI palaiko tik vieną monitorių. Didesnio monitorių kiekio palaikymą apriboja grafinė tvarkyklė.
  • NVIDIA SLI trijų-keturių grafinių plokščių sistemas galima sujungti tik naudojant pačias galingiausias (šiuo metu GeForce 8800 GTX/Ultra), turinčias du MIO jungiklius, tuo tarpu visos ATI plokštės, turinčios CrossFire galimybę, turi du CrossFire jungiklius (išskyrus Radeon HD 3870 X2, su dviem branduoliais), kas padaro CrossFire sistemas paprastesnes ir pigesnes.

Trūkumai lyginant su NVIDIA SLI[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Žaidžiant OpenGL žaidimus, kurie neturi CrossFire profilio, „Catalyst AI“ sistema automatiškai nustato vaizdo generavimo režimą į „Scissor“ ir neleidžia jo pakeisti į spartesnius režimus, tokius kaip „AFR“. Tuo tarpu SLI leidžia rankiniu būdu nustatyti vaizdo generavimo režimus kiekvienai programai, net žaidimams, kurie neturi SLI profilio. Pažymėtina, kad Catalyst AI nustatymai leidžia rankiniu būdu nustatyti AFR režimą Direct 3D žaidimams, bet ne OpenGL.
  • Iki šiol ATI nebuvo pristačiusi CrossFire sprendimo nešiojamiesiems kompiuteriams, tuo tarpu NVIDIA jau yra sukūrus tokią SLI sistemą. Pasak pranešimų, kad ateity nešiojamieji kompiuteriai, naudojantys Radeon R700 turės CrossFire ir PowerXpress sistemas.
  • CrossFire sparta labai priklauso nuo centrinio procesoriaus darbo ir nuo tvarkyklių. Nepakankamai optimizavus sistemą, CrossFire gali teduoti vos 10 % spartos prieaugį arba net sumažinti 3D vaizdo kūrimo spartą. Taip pat pačios pirmosios, ką tik pasirodžiusių plokščių tvarkyklės neužtikrina žymaus spartos padidėjimo, lyginant su viena vaizdo plokšte.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Slashdot“.
  2. „AnandTech“.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]