1993 m. Zambijos futbolo rinktinės aviakatastrofa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Paminklas aukoms atminti Lusakoje

1993 m. Zambijos futbolo rinktinės aviakatastrofa įvyko 1993 m. balandžio 27 d., kuomet Zambijos karinių oro pajėgų lėktuvas „de Havilland Canada DHC-5 Buffalo“ nukrito į Atlanto vandenyną apie 500 m nuo Gabono sostinės Librevilio. Dauguma lėktuvo keleivių buvo Zambijos vyrų futbolo rinktinės nariai, kurie skrido į Dakare vyksiančias XV pasaulio futbolo čempionato atrankos rungtynes su Senegalu. Visi 25 keleiviai ir 5 ekipažo nariai žuvo.

Katastrofos priežastimi buvo įvardinta tai, kad kilimo metu užsidegus kairiajam varikliui pilotas išjungė dešinįjį. Lėktuvas prarado visą galią, tapo nevaldomas ir nukrito į vandenyną. Katastrofą papildomai lėmė piloto nuovargis bei tai jog laiku neatkreipta dėmesio į pastebėtas variklio problemas bei jau anksčiau patikrinimo metu rastus defektus (atjungti laidai, anglies dalelės tepalo filtruose, perkaitimo požymiai). Taip pat neveikė (ar prastai veikė) apie problemas informuojančios signalinės lemputės piloto kabinoje [1][2].

Tik per atsitiktinumą nelaimės išvengė tuometinė Zambijos futbolo žvaigždė Kalusha Bwalya, kuris turėjo skristi su komandos draugais, tačiau vėliau susitarė, kad į Dakarą atskris savarankiškai iš Nyderlandų, kuriuose tuomet jis žaidė. Į katastrofą nepateko ir kitas Europoje rungtyniavęs Zambijos futbolininkas Charly Musonda, kuris atsisakė vykti dėl traumos.

2012 m. Afrikos Tautų taurės finale triumfavę Zambijos futbolininkai ir pirmą kartą tapę žemyno čempionais šią pergalę dedikavo 1993 m. katastrofos aukoms.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]