Žydronių dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Žydronių dvaras
Vieta Žydroniai, Marijampolės rajonas
Pastatų būklė sunykęs

Žydronių dvaras – Žydroniuose, Marijampolės rajone, visai netoli Marijampolės 2 km į pietryčius, važiuojant „Via Baltica“ magistrale nuo Marijampolės link Kalvarijos, aštuntajame kilometre tolumoje matyti išlikusi dviaukštė klėtis. Tai Žydronių kaimo Tabariškių dvaro pastatų likučiai.

Išlikę XX a. pradžios dokumentai rodo, kad iki Pirmojo pasaulinio karo dvaro savininkai valdė apie 1240 ha žemės. 1924 m., žemės reformos smetu, tuometinei dvaro paveldėtojai (nuo 1921 metų) Marijai Šeputytei-Senutienei buvo palikta tik dvaro sodyba su 80 ha žemės. Visa likusi žemė buvo atiduota į valdžios rankas, o didelė jos dalis išdalinta vietiniams mažažemiams ir kariams savanoriams. Žemės reformos valdybos nutarimu (1927 m.) išparceliuota Tabariškių dvaro žemėms buvo suteiktas Žydronių kaimo vardas. 1927 metais dvarą nupirko Stasys Motuza. Tai buvo paskutinis dvaro savininkas. Jo palikuonys dvarą ir žemę atgavo jau nepriklausomos Lietuvos laikais (1992 m.).

Buvusią dvaro aplinką byloja tik išlikusi dviejų aukštų klėtis su įspūdingais arkiniais rūsiais. Klėtis, manoma, statyta XIX a. pirmojoje pusėje. Paskutinio dvaro savininko palikuonių liudijimu Tabariškių dvaro sodybą sudarė 8 statiniai, gražus parkas su tvenkiniais ir alėjomis. Išlikę pamatų fragmentai žymi gyvenamojo namo, nugriauto 1956 metais, vietą. Buvusiame kumetyne dar apie 1960 metus gyveno kelios šeimos, vėliau tušti likę pastatai buvo galutinai suniokoti, nugriauti, o plytos ir mediena panaudota kolūkio pastatų ir gyvenamųjų namų statybai. Iškirsta ir 60 ažuolų giraitė. Svirnas iki šių dienų išliko tik todėl, kad kolūkių egzistavimo laikais, jame tuometinis Valavičių kolūkis laikė grūdus.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Lietuvos dvarai, enciklopedinis žinynas. Ingrida Semaškaitė. Leidykla „Algimantas“, Vilnius, 2010.