Žemapo mūšis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Žemapo mūši

Žemapo mūšis
Data 1792 m. lapkričio 6 d.
Vieta Belgijos vietovės Žemapo (Jemappes) apylinkėse (dabar Prancūzija)
Rezultatas Prancuzų pergalė

Žemapo mūšis (pranc. Bataille de Jemappes) vyko 1792 m. lapkričio 6 d. Belgijos vietovės Žemapo (Jemappes) apylinkėse (dabar Prancūzija). Jame kovėsi generolo Diumurjė (Charles−François Dumouriez) vadovaujami prancūzai, kurie laimėjo mūšį, prieš austrus, vadovaujamus hercogo Albert von Sachsen−Teschen ir grafo Clerfait.

Sachsen-Teschen hercogas įsitvirtino prie Žemapo, su savo 26 000 karių laukdamas pažadėto pastiprinimo. Lapkričio 5 d. prancūzai aptiko austrus įsitvirtinusius ant kalvos ir išsidėsčiusius puslankiu priešais Monsą (Mons). Diumurjė išdėstė savo armiją lygumoje nuo Paturages ir Frameries kaimų iki Monso ir ruošėsi kitą dieną pulti austrus. Prancūzų kariuomenėje buvo apie 40 000 karių.

Mūšio eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Austrų pajėgų, 13200 vyrų ir daugybė artilerijos, redutai atrodė neįveikiami. Nuo ryto mūšis tęsėsi keletą valandų tik apsikeičiant artilerijos salvėmis, kol Diumurjė apie pietus davė įsakymą pulti. Pradžioje prancūzai buvo labai smarkiai apšaudomi, tačiau nedvejodami priartėjo prie Flenu miško, priešais Jemappes ir Cuesmes postus. Sutikti smarkaus tiroliečių jėgerių apšaudymo ir grasinami austrų kavalerijos plitimo iš tarpo ties Cuesmes, prancūzai sustojo, atsitraukė ir išsisklaidė. Tai buvo kritinis mūšio taškas. Diumurjė, jo padėjėjai ir tarnas Baptiste Renard iš visų jėgų stengėsi pergrupuoti jėgas, kurios buvo išsisklaidžiusios. Pajėgos buvo pergrupuotos ir staigus puolimas pavyko.

Austrai, patyrę 7000 karių ir 8 pabūklų nuostolius per Monsą atsitraukė. Prancūzai patyrė 4000 karių nuostolius.

Po Žemapo mūšio prancūzai užėmė Belgiją.