Škotijos pirmasis ministras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
John Swinney nuo 2024

Škotijos pirmasis ministras (škot. heid meinister o Scotland, škot. gėl. prìomh mhinistear na h-Alba, angl. First Minister of Scotland) – Škotijos vyriausybės vadovas. Pirmasis ministras pirmininkauja Škotijos ministrų kabinetui ir visų pirma yra atsakingas už Škotijos vyriausybės politikos formavimą, plėtojimą ir pristatymą.[1] Papildomos pirmojo ministro funkcijos – propaguoti Škotiją ir atstovauti jai oficialiai šalyje ir užsienyje.[1]

Pirmąjį ministrą renka Škotijos parlamento nariai, o oficialiai jį skiria Jungtinės Karalystės monarchas. Būdamas Škotijos vyriausybės vadovas, pirmasis ministras yra tiesiogiai atskaitingas Škotijos parlamentui už savo ir visos vyriausybės veiksmus.

Hamza JusafasŠkotijos nacionalinės partijos yra dabartinis Škotijos pirmasis ministras.[2] Jis pradėjo eiti pareigas 2023 m. kovo 28 d. ir tapo jauniausiu žmogumi, pirmuoju Škotijos azijiečiu ir pirmuoju musulmonu, užėmusiu šias pareigas.

Škotijos pirmieji ministrai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Humza YousafNicola SturgeonAlex SalmondJack McConnellHenry McLeishJim WallaceDonald Dewar


Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „About the Scottish Government > Who runs government > First Minister“. Scottish Government. Nuoroda tikrinta 2019-01-09.
  2. „First Minister nominated“. Scottish Government. 2023-03-28. Nuoroda tikrinta 2023-05-29.