Čilės ginkluotosios pajėgos

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Čilės ginkluotosios pajėgos
Fuerzas Armadas de Chile

Čilės herbas
Pajėgų rūšys Armija
Karinis laivynas
Oro pajėgos
Karabinieriai
Žmogiškieji resursai
Amžius 15–49 m.
Privalomoji tarnyba
(šauktiniai)
18
Mobilizaciniai resursai 3.815.761, amžiaus  15–49 m. (2005 m. duom.[1])
Tinkamų karinei tarnybai 3.123.281, amžiaus  15–49 m.  (2005 m. duom.[1])
Kasmet pasiekia
mobilizacijos amžių
150.084 (2005 m. duom.[1])
Aktyvus
personalas
86.000 (46 vieta pasaulyje)
Finansinės išlaidos
Biudžetas 3,62 mlrd. USD
Proc. nuo BVP 3,9 proc.

Čilės ginkluotosios pajėgos (isp. Fuerzas Armadas de Chile) – Čilės valstybės ginkluota institucija, valdoma prezidento per Gynybos ministeriją. Karinė tarnyba, trunkanti nuo 12 iki 24 mėnesių, privaloma visiems piliečiams vyrams nuo 18 m. Karinė tarnyba gali būti atidėta dėl akademinių ar religinių priežasčių. Paskutiniais metais Čilės ginkluotosios pajėgos tapo vienomis technologiškai pažangiausių ir profesionaliausių Amerikoje.

Sandara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Armija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Čilės armija.

Dabartinis Čilės armijos vadas yra General de Ejército Sr. Juan Miguel Fuente-Alba Poblete. Armija, kurioje tarnauja 45000 žmonių, turi septynias divizijas ir vieną oro brigadą. Pagrindinės armijos šarvuotosios kovos mašinos – pagrindiniai tankai Leopard 1 ir Leopard 2. Armija neseniai iš Vokietijos nupirko 140 naudotų tankų Leopard 2A4.

Karinis laivynas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Čilės karinis laivynas.

Čilės kariniam laivynui vadovauja admirolas Rodolfo Codina Díaz. Laivyne tarnauja 25000 žmonių, iš kurių 4800 yra jūrų pėstininkai. Laivynas turi 66 antvandeninius laivus (iš kurių aštuoni priklauso pagrindiniams antvandeniniams kombatantams ir bazuojasi Valparaise) ir 4 povandeninius laivus (bazuojasi Talcahuano).
Laivynas turi savo transportinių ir patrulinių lėktuvų bei atakos sraigtasparnių.

Air Force[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Čilės oro pajėgos.

Generolas Ricardo Ortega Perrier vadovauja Čilės karinėms oro pajėgoms, kuriose tarnauja 11000 žmonių. Pajėgose organizuotos penkios oro brigados, kurių bazės yra Iquique, Antofagasta, Santiago, Puerto Montt, ir Punta Arenas. Oro pajėgos taip pat turi oro bazę Karaliaus Jurgio saloje (Antarktida).

Čilės karabinieriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Čilės karabinieriai yra uniformuota Čilės policija ir žandarmerija, įkurti 1927 m. balandžio 27 d. Karabinierių paskirtis – palaikyti tvarką ir viešą pagarbą valstybės įstatymams. Jie pavaldūs Nacionalinės gynybos ministerijai (isp. Ministerio de Defensa Nacional, per Karabinierių pasekretorių) ir Vidaus reikalų ministerijai (isp. Ministerio del Interior).
Dabartinė karabinierių paskirtis yra palaikyti tvarką ir saugumą Čilės visuomenėje, naudojant pilietinį švietimą, tarnavimą bendruomenei, pilicinį darbą, o karo atveju veikti kaip sukarintos pajėgos (visi policijos nariai po karinio apmokymo). Pagal dabartinę Čilės konstituciją karabinieriai yra tiesiogiai integruoti į ginkluotąsias pajėgas, kad ypatingomis sąlygomis geriau galėtų užtikrinti tvarką.

Karabinieriai turi specialiosios paskirties pajėgas GOPE (Grupo de Operaciones Policiales Especiales 'Specialiųjų policijos operacijų grupė'). Specialus elitinis dalinys palaiko saugumą La Monedos rūmuose ir saugo Čilės prezidentą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]