Čezeta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
1960 m. Čezeta 502/00.
Čezeta 505

Čezeta – motorolerių markė. 1957–1964 m. „Čezetas“ gamino Čekoslovakijos kompanija Česká zbrojovka Strakonice (ČZ), kuri 1935–1997 m. specializavosi motociklų gamyboje.

„Čezetos“ buvo neįprastai ilgi motoroleriai, su aptakiu torpedišku korpusu, ilga sėdyne. Pakėlus sėdynę atsidaro talpi bagažinė. Įprastiniuose motoroleriuose tenai tik degalų bakas.

Priekinis purvasargis tvirtinamas prie korpuso, sudaro aptakią sistemą kartu su kojų skydeliais. Priekiniame tūryje, tarp žibinto ir vairo – degalų bakas. Viršutiniame jo paviršiuje – bagažinės rėmelis. „Čezetų“ vairuotojai juokaudavo, kad priekyje atsikišęs degalų bakas su ten įtaisytu žibintu yra torpedos kovinė galvutė ir sprogdiklis. Tačiau naudojimo praktika parodė, kad „Čezetos“ avarijose užsidegavo ne dažniau kaip kiti motoroleriai.

Motorolerio variklis yra 175 ar 200 cm³ tūrio dvitaktis vieno cilindro. Motoroleriai išvystydavo iki 90 km/val. greitį.

501 modelio, gaminto nuo 1957 iki 1959 m., užpakalinis ratas turėjo atramą tik iš vieno šono. Vėlesnis 502 modelio ratas turėjo normalią šakę su motociklo tipo amortizatoriais.

1960 m. pradėtas gaminti triratis 505 modelis, skirtas naudoti kaip universali pervežimo priemonė. Jį gaminant buvo panaudota daug mechaninių 502 modelio dalių bei visa priekinė sąranka.

N-Zeta[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naujazelandiška N-Zeta

7-tą dešimtmetį Naujosios Zelandijos kompanija JNZ Manufacturing Ltd ėmė surinkinėti „Čezetas“. Savo gaminius pavadino „N-Zeta“. Šie motoroleriai turėjo didesnius, 200 cm³ tūrio dvitakčius variklius. „N-Zetos“ buvo gaminamos nuo 1958 ar 1959 m iki maždaug 1964 m. Šiuos motorolerius apsimokėjo gaminti, nes už importines motorines transporto priemones ėmė didelius muito mokesčius.

Surinkimas N. Zelandijoje mažino importuotą vertę ir kartu – muito mokestį. N. Zelandijoje gaminamos dalys muitą dar labiau mažino. Manoma, kad JNZ Man Ltd įdėdavo apie 50% naujazelandiškos gamybos įnašą (padangos, sėdynė, apdaila, žibintai, valdymo įtaisai).

  • 501 „N-Zetos“ modelis vizualiai atpažįstamas pagal dvigubus išmetamuosius vamzdžius. Jo variklis išvystydavo gryną 8 AG galią ir galėjo važiuoti 80 km/val. greičiu.
  • 502-asis „N-Zetos“ modelis atpažįstamas pagal garsinio signalo grotelių nebuvimą centriniame apgaube ir vienintelį išmetamąjį vamzdį. Jo gryna galia buvo 9,5 AG, didžiausias greitis – 95 km/val. 502-asis modelis turėjo variantą su elektriniu starteriu. Daugelis mechaninių dalių buvo tokios pačios kaip ir Jawa ir CZ motociklų, išskyrus rėmą ir ratus.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gomola, Miroslav (2003). Motocykly ČZ aneb Strakonická Historie. Brno: AGM CZ. ISBN 9788085991253.