Stendalis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Stendalis
Paminklinė lenta Stendaliui Vilniuje

Stendalis (tikr. Marie-Henri Beyle, 1783 m. sausio 23 d. – 1842 m. kovo 23 d.) – prancūzų rašytojas, vienas iš pirmųjų pradėjęs rašyti realistine forma.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Rašytojas gimė ir vaikystę praleido provincijoje, Grenoblio mieste, audringais XVIII a. prancūzų revoliucijos metais. Jo tėvas Cherubinas Beilis, advokatas, buvo aršus rojalistas, todėl nepritarė revoliucijos idėjoms. Stendalio motina Henrieta Gagnon mirė dar jam būnant vaiku. Apie ją jis užsimena savo prisiminimuose „Aš mylėjau savo mamą.<...> Aš norėjau padengti bučiniais visą jos kūną. Ji mylėjo aistringai ir bučiuodavo mane dažnai. O aš grąžindavo jai meilę su nemažesne liepsna. <...> Nekenčiau savo tėvo, kai jis nutraukdavo tuos bučinius.“ Stendalio motina mirė 1790 m. lapkričio 23 d. gimdydama, kai jam buvo septyneri metai. "Čia prasideda mano moralinis gyvenimas, - teigė Anri. - Aš negalėjau verkti. Teta Serafina priekaištavo man dėl nejautrumo. Aš aiškinau sau, kad tokia yra Dievo valia." Taigi didžiąją vaikystės dalį praleido augdamas savo senelio namuose, veikiamas Švietimo amžiaus idėjų. Mokėsi Grenoblyje, dažnai bendravo su jakobinais. Dar besimokydamas įgijo aistrą matematikai, todėl iki mirties varijuodavo įvairiais skaičiais.

Ilgą laiką jis tarnavo Napoleono kariuomenėje; 1812 m. dalyvavo žygyje į Rusiją, pakeliui lankėsi Vilniuje. Estetinės Stendalio pažiūros formavosi apie 1820 m., t. y. tada, kai ėmė domėtis Italijos meno istorija ir rašė knygas apie šios šalies meno ir kultūros paminklus. Bendravo su Italijos karbonarais. Žymiausi jo kūriniai: pamfletų rinkinys „Rasinas ir Šekspyras”, romanas „Raudona ir juoda”, „Lusjenas Levenas“.

Chérubinas Beilis, Stendalio tėvas

Jo vardu pavadinta nervų liga, vadinama Stendalio sindromu, kuri jį ištiko pirmą kartą apsilankius Florencijoje. Tai paaiškinama, kaip žmogaus nesugebėjimas iš karto prisitaikyti prie milžiniškos kultūros apsupties.

Stendalis dėl savo išvaizdos buvo vadinamas buldogu. Niekada nevedė ir neturėjo vaikų, tačiau jo gyvenime buvo pilna moterų. Spėjama, kad jis mirė nuo sifilio sukeltų komplikacijų staiga nualpus Paryžiaus gatvėje.

Stendalio kapas.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Puslapis Vikicitatose
Commons-logo.svg Vikiteka: Stendalis – vaizdinė ir garsinė medžiaga

Vikiteka