Aušlavis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 454 pridėti baitai ,  prieš 13 metų
S
+papildymas
S (Automatinis kabučių taisymas)
S (+papildymas)
'''Aušlavis''' ('''Aušaitis''', '''Aušautas''', '''Aušveitis''', '''Aušveikas''') senovės lietuvių ir prūsų mitologijoje buvo- paliegėlių,gygymo dievas. Jis buvo ligonių dievaitis, mitinis gydytojas, įgaunantis [[žaltys (mitologija)|žalčio]] pavidalą.
 
Pirmąkart minimas [[1530]] m. rinkinyjeSambijos vyskupų sinodo nutarimuose „Constitutiones Synodalis“. K. Hartknochas ([[XVI amžius|XVI]] a.), Joh. Maleckis ([[1554]] m.) gretina jį su [[Eskulapas|Eskulapu]], Saturnu. Aušlavį, kaip sveikatos dievą, mini Jer. Maleckis ir M. Strijkovskis. Kitur sveikatos dievu įvardijamas „Aušveitis“, „Aušveikus“, „Auskuts“, „Aušautis“.
 
Aušauto - dievas-gydytojas kaip Eskulapas, vakarų semitų [[Ešmunas]], [[Rešefas]], keltų [[Diankechtas]], airių [[Mak-Okas]], kurio vienas iš vardų keltų įrašuose ''Anextlomarus'' („Didysis gynėjas“) kaip tik ir atitinka ligas nuvejančio, apginančio sveikatos ir gygymo prasme. Kita vertus šaudimo funkcija yra apskritai bendra gygymo dievui bene garsiausias palyginimas būtų su graikų [[Apolonas|Apolonų]] ir jo žudančiomis strėlėmis. Manoma, kad Aušautas užėmė aukšta vietą panteone, pvz., keltų Diankechtas yra [[Dagna|Dagnos]] sūnus, Apolonas - [[Dzeusas|Dzeuso]], nors tiesioginių duomenų apie lietuvių Aušauto genealogiją nėra. Tačiau prūsų dievų sąrašuose jis minimas trečiuoju, einantis po Okopirmo (pirmojo dievo) ir ''Swayxtixo'' (šviesos dievo) <ref name="Mitologijos enciklopedija, 2 Tomas">Mitologijos enciklopedija, 2 Tomas. Vilnius, Vaga, 1999, 273 p.</ref>, o tai įrodo jo aukštą vietą vėlyvajame prūsų panteone.
Vardai „Aušveitis“, „Ausveikus“ gali būti kilę iš žodžio „atsveikti“ t. y. pasveikti, išvaryti ligas.
 
== Etimologija ==
Vardai „Aušveitis“, „Ausveikus“ gali būti kilę iš žodžio „sveikas“ (pagal J. Bretkūną), „atsveikti“ t. y. pasveikti, išvaryti ligas. Pagal V. toporavą galėtų būti siejamas su kusti, atkusti. Tačiau bendrai V. Toporavas laikosi K. Būgos etimologijos, pagal kurią dievo vardas kildinamas iš šauti, nušauti, reiškiantį nuvejantį ligas<ref name="Mitologijos enciklopedija, 2 Tomas">Mitologijos enciklopedija, 2 Tomas. Vilnius, Vaga, 1999, 273 p.</ref>.
 
==Literatūra ==
<references/>
 
[[Kategorija:Baltų dievai]]

Naršymo meniu