Energijos tvermės dėsnis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Lot-bot-as (aptarimas | indėlis)
S Šablonų peradresavimų šalinimas
Nėra keitimo santraukos
Eilutė 21: Eilutė 21:


[[Kategorija:Termodinamika]]
[[Kategorija:Termodinamika]]
==Energijos virsmai==
Vykstant mechaniniams procesams,kinetinė kūnų energija gali virsti potencine,ir atvirkščiai .Tai nesunku pastebėti buityje,technikoje,gamtoje.Pvz: ant demonstracinio stalo plieninę plokštelę ir paleiskime kristi iš tam tikro aukščio plieninį rutuliuką.Jis atšoks nuo plokštelės ir pakils į beveik tą patį aukštį.
Šį galima pavadinti taip.Aukštyje h masės m rutuliukas turėjo potencinės energijos.Krintančio rutuliuko potencinė energija mažėjo(nes mažėjo aukštis),o kinetinė didėjo(didėjo greitis).Kai jis palietė plokštelę ,potencinė energija virto kinetine.Paskui rutuliukas deformavosi.Dėl to jis įgijo potencinės energijos,kuri ir pakėlė rutuliuką į beveik tą patį aukštį.Kodėl jis nepasiekė pradinio aukščio?Mat dalis mechaninės energijos buvo išeikvota rutuliukui ir plokštelei įšildyti.

18:07, 2 vasario 2016 versija

Energijos tvermės ir virsmo dėsnis nusako, kad visas energijos kiekis izoliuotoje fizikinėje sistemoje išlieka pastovus, tačiau energijos formos gali kisti. Plačiau šį dėsnį nusako pirmas termodinamikos dėsnis. Trumpai tariant tai reiškia, kad energija iš niekur neatsiranda ir niekur neišnyksta, o vienos rūšies energija gali virsti arba būti pakeista į kitos rūšies energiją.

Dėsnio atradimas yra priskiriamas J. Majeriui, Dž. Džauliui ir H. Helmholcui.[1]

Pirmasis termodinamikos dėsnis

Pagrindinis straipsnis – Termodinamikos dėsniai.

Termodinaminės sistemos vidinės energijos pokytis, atsiradęs keičiantis sistemos būsenai, lygus išorinių jėgų atliekamo darbo ir sistemai suteikto šilumos kiekio sumai:

Termodinaminei sistemai perduotas šilumos kiekis naudojamas jos vidinei energijai pakeisti ir sistemos darbui atlikti įveikiant išorines jėgas:

Matematinis požiūris

Šiuolaikinėje fizikoje energijos tvermės dėsnis grindžiamas Neter (Noether’s) teorema, kuri teigia, kad visi tvermės dėsniai atitinka tam tikroms simetrijoms fizikinėse teorijose. Energijos tvermės dėsnis šiuo požiūriu susijęs su fizikinių dėsnių simetrija laiko atžvilgiu (t. y. fizikiniai dėsniai nesikeičia bėgant laikui). Dėl to, pavyzdžiui, sistemose, kuriose potencinė energija priklauso nuo laiko, energija nėra tvarus dydis. Tačiau šiuo atveju mes visada galime nagrinėti didesnę fizikinę sistemą, su kuria keičiamasi energija ir tuo būdu sistema vėl tampa invariantiška (simetriška) laiko atžvilgiu.

Šaltiniai

  1. Vanda Palubinskienė. Fizika. Suaugusiųjų ir savarankiškam mokymuisi 11-12 kl. 1-oji knyga. Kaunas: Šviesa, 2005, 152 p. ISBN 5-430-04042-8.

Energijos virsmai

Vykstant mechaniniams procesams,kinetinė kūnų energija gali virsti potencine,ir atvirkščiai .Tai nesunku pastebėti buityje,technikoje,gamtoje.Pvz: ant demonstracinio stalo plieninę plokštelę ir paleiskime kristi iš tam tikro aukščio plieninį rutuliuką.Jis atšoks nuo plokštelės ir pakils į beveik tą patį aukštį. Šį galima pavadinti taip.Aukštyje h masės m rutuliukas turėjo potencinės energijos.Krintančio rutuliuko potencinė energija mažėjo(nes mažėjo aukštis),o kinetinė didėjo(didėjo greitis).Kai jis palietė plokštelę ,potencinė energija virto kinetine.Paskui rutuliukas deformavosi.Dėl to jis įgijo potencinės energijos,kuri ir pakėlė rutuliuką į beveik tą patį aukštį.Kodėl jis nepasiekė pradinio aukščio?Mat dalis mechaninės energijos buvo išeikvota rutuliukui ir plokštelei įšildyti.