Hemostazė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
103 pridėti baitai ,  prieš 8 metus
nėra keitimo aprašymo
S (Perkeliamos 1 tarpkalbinės nuorodos, dabar pasiekiamos Wikidata puslapyje d:q487937.)
{{tvarkytišaltiniai}}
'''Hemostazė''' - procesas apsaugantis [[organizmas|organizmą]] nuo [[kraujas|nukraujavimo]], dėl mechaninio pažeidimo ar [[krešėjimas|krešėjimo]] proceso sutrikimo. Hemostazę galima būtų suskirstyti į keturisaketurias pagrindines fazes: 1) vazokonstrikcija, 2) pirminio krešulio iš kraujo plokštelių susidarymas, 3) galutinio krešulio iš fibrino polimerų ir kitų kraujo kūnelių susidarymas ir 4) krešulio irimas, kad būtų atstatyta normali [[audinys|audino]] kraujotaka.
 
==Pirminė hemostazė==
Pirminė hemostazė - [[kraujavimas|kraujavimo]] sustabdymas. Kraujavimą sustabdo iš [[trombocitas|trombocitų]] susidaręs kamštis. Šios kamščio susidarymą skatina keli veiksniai.:
 
1.* vonVon Wilebrando faktorius (vWF): po pažeidimo iš audinių ir trombocitų išsiskyręs von Wilebrando faktorius prisijungia prie pažeisto endotelio. Trombocitai jungiasi su von Wilebrando faktoriumi. Ši sąveika skatina trombocitų degranuliaciją ir agregaciją.
 
2.* [[Kolagenas]]: pažeidus endotelį atsidengia pamatinė membrana sudaryta iš IV ir V kolageno. Jeigu pažeidimas yra gilesnis atsidengia kolagenas esantis po endoteliniam audinyje. Kolagenas skatina trombocitų agregaciją.
 
Po 3-5 minučių susidaręs trombocitų kamštis sustabdo kraujavimą.
==Fibrinolizė==
Fibrinolizė - krešulio irimas. Tam, kad audinyje būtų atsatyta normali kraujotaka, per 48 - 72 val. su krauju kontaktuojanti krešulio dalis yra suardoma.
 
[[Kategorija:Kraujas]]
8 696

pakeitimai

Naršymo meniu