Pereiti prie turinio

Sąžiningumo susitarimai: Skirtumas tarp puslapio versijų

749 baitai pašalinti ,  prieš 10 metų
nėra keitimo aprašymo
No edit summary
No edit summary
'''Sąžiningumo susitarimai''' (''angl. integrity pacts'') – tai XX a. dešimtajame dešimtmetyje tarptautinės nevyriausybinės organizacijos „Transparency International“ pasiūlyti susitarimai, kuriais siekiama užkirsti kelią korupcijai viešuosiuose pirkimuose. ir sukurti sąžiningos konkurencijos sąlygas.<ref>http://www.transparency.org/global_priorities/public_contracting/integrity_pacts</ref> Šiuos susitarimus pasirašo valstybinės institucijos ir viešuosiuose pirkimuose dalyvaujantys kandidatai. Sąžiningumo susitarimais siekiama, kad verslas nekyšininkautų, daugėtų informacijos apie viešuosius pirkimus, kas didintų skaidrumą ir atskaitingumą.
 
== Sąžiningumo deklaracijossusitarimų turinys ==
Naudą, pasirašant sąžiningumo susitarimus, gauna visos suinteresuotos pusės. Verslas – susilaiko nuo kyšininkavimo ir dalyvauja skaidriuose viešuosiuose pirkimuose, valstybio sektoriaus atstovai tokiu būdu mažina korupcijos pasireiškimo tikimybę bei su ja susijusius neigiamus padarinius, didėja dalyvių skaičius. Taip pat kyla informacijos prieinamumo lygis, kuris didina skaidrumą ir atskaitingumą viešuosuos pirkimuose. Ilgalaikėje perspektyvoje sąžiningumo susitarimai gali padidinti piliečių pasitikėjimą valdžia, nes jais siekiama kurti sąžiningos konkurencijos sąlygas.
 
Pagal sąžiningumo susitarimus šalys įsipareigoja teikti visą informaciją apie savo išlaidas, pinigų gavėjus ir pajamas. Viešųjų pirkimų konkursų metu dirba nepriklausomas stebėtojas, kuriuo paprastai būna pilietinės visuomenės atstovas ar jos deleguotas ekspertas. Šis stebėtojas įvertina korupcijos riziką, siūlo prevencines priemones, atsakinėja į kandidatų ar kitų suinteresuotų šalių skundus bei įtarimu, informuoja visuomenę apie viešąjį pirkimą.<ref>http://www.transparency.org/global_priorities/public_contracting/integrity_pacts</ref>
== Sąžiningumo deklaracijos turinys ==
 
Pagal sąžiningumo susitarimus šalys įsipareigoja teikti visą informaciją apie savo išlaidas, pinigų gavėjus ir pajamas. Visas viešojo pirkimo konkurso metu vykdoma jo stebėsena, išskiriamos kiekvienos pusės atsakomybės ir vaidmenys, dirba nepriklausomas stebėtojas. Jis paprastai būna pilietinės visuomenės atstovas ar jos deleguotas ekspertas. Pagrindinės nepriklausomo stebėtojo funkcijos:
• korupcijos rizikos įvertinimas bei priežiūra sudarant sutartis bei jas vykdant laimėtojui,
• prevencijos priemonių siūlymas,
• atsakymai į kandidatų ar kitų suinteresuotų šalių skundus ir įtarimus,
• visuomenės informavimas apie viešąjį pirkimą.
Jei šalys nevykdo įsipareigojimų, jiems numatomos sankcijos, pavyzdžiui, sutarties praradimas, išbraukimas iš pretendentų sąrašo ateities projektuose, viešuosiuose pirkimuose ir pan.
 
Sąžiningumo susitarimų panaudojimas gali būti labai platus. Jie naudojami su statybomis, susijusiuose viešuosuose pirkimuose, bet taip pat privatizacijos procesuose, teikiant licencijas (žvejybai, kasybai ir pan.), teikiant paslaugas, kurių tiekimą reguliuoja valstybė, pvz., vandens teikimas, telekomunikacijos.
 
Egzistuoja tam tikri iššūkiai, su kuriais susiduriama taikant sąžiningumo susitarimus :
184

pakeitimai