IS/LM modelis: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
1 pridėtas baitas ,  prieš 13 metų
S
smulkūs automatiniai taisymai.
S (robotas Pridedama: tr:IS-LM modeli)
S (smulkūs automatiniai taisymai.)
Horizontalioje ašyje atidedame [[pajamos|pajamas]] (arba gamybą), kurias žymime '''''Y'''.'' , o vertikalioje ašyje atidėsime [[Palūkanos|palūkanų]] normą '''''i'''.''. '''IS/LM''' modelis gali labai daug papasakoti apie tai, kas atsitinka [[Trumpasis laikotarpis|trumpuoju laikotarpiu]] su gamyba ir palūkanų norma, kai [[centrinis bankas]] nutaria padidinti [[pinigai|pinigų]] pasiūlą arba kai vyriausybė nutaria padidinti [[mokestis|mokesčius]], arba kai vartotojai nustoja pasitikėti šviesia ūkio ateitimi.
 
'''IS''' grafikas yra mažėjanti kreivė. Inicialai '''IS''' reiškia: '''I''' - investicijos, '''S''' - taupymas. Ši kreivė prezentuoja pusiausvyrą prekių rinkoje. Prekių paklausa priklauso nuo pajamų, mokesčių, [[investicija|investicijų]] ir vyriausybės išlaidų, t.y. Z = C(Y – T) + I + G. Mažėjantys mokesčiai ir didėjančios vyriausybės išlaidos didina visuminę paklausą ir bendrąsias (nominaliąsias) pajamas, o didėjantys mokesčiai ir mažėjančios vyriausybės išlaidos smukdo visuminę paklausą ir nominaliąsias pajamas. Padidėjusi paklausa (tai gali nulemti vartotojų ar vyriausybės išlaidos) lemia gamybos augimą ir daro įtaką pajamų didėjimui. Didėjančios pajamos lemia toliau didėjančią paklausą, o tai nulemia tolesnį gamybos augimą ir t. t. Galutinis rezultatas – padidėjusi gamybos apimtis, kurios pokytis didesnis negu pradinis paklausos pokytis.
 
Pusiausvyrą prekių rinkoje galime suprasti ir kaip lygybę tarp taupymo ir vartojimo. Būtent taip ją matė ir Džonas Meinardas Keinas savo garsiame veikale „Bendroji užimtumo, palūkanų ir pinigų teorija“ (1936).
351 752

pakeitimai

Naršymo meniu