Ptachas: Skirtumas tarp puslapio versijų

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
Atlantas (aptarimas | indėlis)
S patvarkymai
IW-Bot-as (aptarimas | indėlis)
S robotas Pridedama: ar, ru Keičiama: de
Eilutė 13: Eilutė 13:
[[category:Egiptiečių dievai]]
[[category:Egiptiečių dievai]]


[[ar:پتاح]]
[[bg:Птах]]
[[bg:Птах]]
[[ca:Ptah]]
[[ca:Ptah]]
[[da:Ptah]]
[[da:Ptah]]
[[de:Ptah]]
[[de:Ptah (Ägyptische Mythologie)]]
[[en:Ptah]]
[[en:Ptah]]
[[es:Ptah]]
[[es:Ptah]]
Eilutė 26: Eilutė 27:
[[pl:Ptah]]
[[pl:Ptah]]
[[pt:Ptah]]
[[pt:Ptah]]
[[ru:Пта]]
[[scn:Ptah]]
[[scn:Ptah]]
[[sk:Ptah]]
[[sk:Ptah]]

09:47, 28 vasario 2006 versija

Vaizdas:Ptachas.png
Ptachas

Egiptiečių mitologijoje Ptachas (Pta, Ptah - „atidarytojas“) - vienas svarbiausių dievų. Jis – architektų, dailininkų, skulptorių globėjas. Jis padarė metalinę lėkštę, kuri laikoma dangaus stogu ir rojaus grindimis.

Vaizdavimas

Ikonografijoje Ptachas vaizduojamas vyru, susivyniojusiu į mumiją, su barzda, laikantis lazdą, simbolizuojančią gyvenimą, stabilumą ir ilgaamžiškumą.

Kultas

Kulto centras Memfyje. Iš pradžių buvęs vietinis Memfio dievas, bet jau III tūkst. pr. m. e. Ptacho kultas paplito visame Senovės Egipte. Ptachas atstovauja saulės tekėjimą arba ką tik patekėjusią saulę. Jis priklauso dievų – kūrėjų grupei.Memfio religiniame spekuliatyviniame mokyme Ptachas yra dievas demiurgas, viso, kas egzistuoja, kūrėjas. Jis buvo „pirmasis postūmis“ kam kuriant pasaulį buvo dieviškoji mintis, o pagrindinis kūrimo instrumentas – dieviškasis žodis. Kūryba, kuri remiasi dieviškąja mintimi ir dieviškuoju žodžiu, lemia visos būties substancinę vienovę. Memfio dvasininkų kūrinyje (Memfio teologiškajame traktate) sakoma, kad Ptachas yra „kiekviename kūne, visų dievų, visų žmonių, visų žvėrių, visų šliužų ir viso, kas gyva viduje, nes jis mąsto už visus ir įsakinėja visiems, kam tik nori“. Šitoks Ptacho įsikūnijimas Visatoje bei įvairiausiuose gyviuose teikia didelių galimybių šio dievo sinkretizmui. Ptachas tapatintas su Atumu (taip jis tapo eneados kūrėju), su Amonu ir Ra, tai liudija formulė: „Tikrai yra iš viso trys dievai – Amonas, Ra ir Ptachas. Ir nėra jiems lygių. Nematomojo Amono veidas kaip Ra, o kūnas – kaip Ptacho“. Ypač artimas Ptachui buvo vietinis Memfio chtoniškasis žemės dievas Tatenenas, ir jie susiliejo į vieną dievybė Ptachą Tateneną, garbintą kaip vaisingumo dievas. Egiptiečių istoriko Manetono (IV a. pr. m. e. antroji pusė – III a. pr. m. e. pradžia) senovės graikų kalba parašytoje Egipto istorijoje Ptachas tapatinamas su senovės graikų amatininkystės dievu Hefaistu ir laikomas pirmuoju Egipto valdovu.

Išorinės nuorodos