Tomas Moras: Skirtumas tarp puslapio versijų

Jump to navigation Jump to search
67 baitai pašalinti ,  prieš 13 metų
nėra keitimo aprašymo
S (robotas Pridedama: mk:Томас Мор)
No edit summary
[[Vaizdas:Hans Holbein d. J. 065.jpg|250px|thumb|right|[[Hans Holbein the Younger]] Sero Tomo Moro portretas ([[1527]]).]]Seras '''Tomas Moras''', (sir '''Thomas More)''', '''Šventasis Tomas Moras''' (g. [[1478]] m. [[vasario 7]] d. Londone – [[1535]] m. [[birželio 6]] d.) dar kitaip '''Šventasis Tomas Moras''',- [[Anglija|anglų]] [[advokatas]], rašytojas, humanistas, politikas, sąvokos „[[Utopija]]“ autorius, [[Katalikų bažnyčia|Katalikų bažnyčios]] šventasis, kankinys. Lordas Kancleris nuo [[1529]] iki [[1532]] m.
 
Minimas birželio 22; kankinystė – liepos 6 d.
 
GimėTomas 1480Moras metais vasario 6 d. Londone,gimė teisėjo Džono Moro šeimoje. [[Oksfordas|Oksfordo]] universitete studijavo teisę, mokėsi graikų kalbos, paskui pasirinko teisę ir buvo advokatas bei teisėjas. Tomo Moro karjera buvo svaiginanti – 1529 m. jis buvo paskirtas Anglijos kancleriu. Buvo pirmas pasaulietis pakviestas būti Anglijos didžiuoju kancleriu lordu. Draugavo su [[Erazmas Roterdamietis|Erazmu Roterdamiečiu]], studijavo [[šv.Augustinas|šv.Augustino]] raštus ir parašė atnešusią jam pasaulinę šlovę „Utopiją“. Mokytas, gabus, gyvas ir pamaldus Tomas buvo labai mėgstamas paties karaliaus. Jis lengvai kalbėjo ir rašė lotynų kalba, kaip ir angliškai; darė vertimus iš graikų kalbos.
1505 metais vedė, susilaukė trijų3 dukterų ir vieno sūnaus, nors prieš tai kuri laiką buvo save tyręs, ar pasirinkti dvasininkų luomą, ar ne.
 
ŠisTomas puikus advokatas ir humanistasMoras nuolat mokėsi:. atsikėlęsAtsikėlęs antrą valandą rytonakties, mokydavosi iki septynių vakaro, po to dalyvaudavo Mišiose. Buvo šv.Pranciškaus [[Trečiasis ordinas|Trečiojo ordino]] narys ir uoliai vykdė savo pareigas: prie rytinių ir vakarinių maldų pridėdavo septynias psalmes ir šventųjų litanijas. Dažnai pėsčias lankydavo aplinkines šventąsias vietas ir prieš kiekvieną išmėginimą priimdavo Komuniją, - tai tuomet buvo neįprasta. Per pusryčius, pietus ir vakarienę viena iš dukterų skaitydavo Šventąjį Raštą. Jis giedojo parapijos chore, patarnavo Mišioms, dalyvavo parapijos gyvenime, dosniai šelpė beturčius ir nuomodavo namus, kad turėtų kur priglausti senelius, ligonius ir vargšus.
 
Kai Anglijon pradėjo veržtis [[protestantizmas]], Tomas savo raštais smerkė jų klaidas, savo veikaluose kritikavo [[Liuteris|Liuterį]], kalbėjo apie galutinius dalykus – mirtį, Dievo teismą, pragarą ir rojų.
Užlipęs ant ešafoto, juokavo, prašė už jį melstis ir paliudyti, kad mirė būdamas ištikimas karaliui, bet dar ištikimesnis Dievui. Paskui sukalbėjo „Miserere“, guosdamas budelį pajuokavo, pats užsirišo akis ir padėjo galvą ant trinkos. Tai buvo 1535 m. liepos 6 d. Nukirsta jo galva išgulėjo ant ešafoto ištisą mėnesį ir turėjo būti įmesta į Temzę, bet dukra Margaret ją išpirko ir palaidojo.
 
Tomas Moras mirė kankiniu už Bažnyčią, už tikėjimą. Šv.Tėvas,Popiežius patikrinęs jo užtarimu daromus stebuklus,paskelbėįskaitė į šventųjų kankiniųšventuoju eileskankiniu.
[[2000]] m. [[spalio 31d31]] d. popiežius [[Jonas Paulius II]] paskelbė jį- politikų globėju.
 
2000 m. spalio 31d. popiežius Jonas Paulius II paskelbė jį politikų globėju.
 
 
Portrete Tomas Moras vaizduojamas kaip to meto bajoras, ramaus giedro veido, su kanclerio drabužiais ir ordino grandine ant kaklo.
 
== Darbai ==
 
Žymiausi '''Tomo Moro''' darbai:
* [[1522]] – [[Keturi kasdieniniai dalykai]]
* [[1523]] – [[Atsakymas Liuteriui]]
 
[[Category:Anglijos asmenybės|Moras, Tomas]]
[[Category:advokatai|Moras, Tomas]]
 
[[als:Thomas More]]
24 705

pakeitimai

Naršymo meniu