Pereiti prie turinio

Samora Machel

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Samora Mašelas)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Samora Mašelas
port. Samora Moisés Machel
Samora Mašelas
Gimė 1933 m. rugsėjo 29 d.
Chilembene, Mozambikas
Mirė 1986 m. spalio 19 d. (53 metai)
žuvo aviakatastrofoje
Sutuoktinis (-ė) Gracia
Veikla vienas žymiausių Afrikos politinių veikėjų, pirmasis Mozambiko prezidentas
Partija Mozambiko FRELIMO partija
Vikiteka Samora Machel

Samora Mašelas (port. Samora Moisés Machel; 1933 m. rugsėjo 29 d., Chilembene, Mozambikas – 1986 m. spalio 19 d. žuvo aviakatastrofoje) – vienas žymiausių Afrikos politinių veikėjų, pirmasis Mozambiko prezidentas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gimęs vargingų medvilnės plantacijų darbininkų šeimoje galėjo lankyti tik katalikų misionierių mokyklą. Dirbo PAR šachtose. Vėliau studijavo teologiją Lorenco Markeso misijoje. Tačiau bestudijuodamas susipažino su Mao Dzeduno ir Ganos lyderio Kvamės Nkrumos teorijomis ir įsijungė į kova prieš Portugalijos kolonizatorius. 1962 m. įstojo į Eduardo Mondlanės vadovaujamą marksistinį Mozambiko išvadavimo frontą (FRELIMO, Frente de Libertação de Moçambique). Porą metų mokėsi karybos slaptose bazėse. o 1964 m. jau dalyvavo pirmosiose kovose su Portugalijos kariuomene. 1970 m. buvo paskirtas visos FRELIMO armijos vadu.

1974 m. Portugalijoje nugalėjus revoliucijai kolonijinę kariuomenę buvo pradėta išvesti iš Angolos, Žaliojo Rago salų, Mozambiko. 1975 m. birželio 25 d. Mozambikas gavo nepriklausomybę, o FRELIMO įgijo realią jėgą ir tapo partija. S. Mašelas buvo išrinktas šalies prezidentu.

Siekdamas padėti išsivaduoti ir kitoms Afrikos tautoms, S. Mašelas suteikė karines treniruočių bazes Pietų Afrikos, Rodezijos (dabar – Zimbabvė), išsivaduojamiesiems judėjimams, todėl prasidėjo konfliktai su šių kraštų valdžia ir jų remiamomis ginkluotomis formuotėmis, tokiomis, kaip PAR remiamu judėjimu RENAMO, (Resistência Nacional Moçambicana). Ekonomiškai šalis buvo palaikoma tik TSRS, bet ši parama buvo epizodinė, todėl šalis skurdo. Nepaisant to, S. Mašelas liko populiarus.

1986 m. spalio 19 d. grįžtant į Lusaką, S. Mašelo lėktuvas Tu-134 atsitrenkė į Lebombo kalnus prie sienos su Pietų Afrikos Respublika. Mašelas ir dar 24 jo palydovai žuvo, bet 9 liko gyvi. Iš pradžių dėl aviakatastrofos buvo apkaltinti kalnuose pasiklydę rusų lakūnai, bet vėliau buvo manoma, kad tuomet PAR slaptosios tarnybos panaudojo prietaisą, išvedantį iš rikiuotės lėktuvo navigacines sistemas.

Samoros Mašelo įpėdiniu prezidento ir FRELIMO vadovo postuose tapo Ž. Čisanas. S. Mašelo žmona Gracia 1998 m. ištekėjo už Pietų Afrikos Respublikos prezidento Nelsono Mandelos.