Podkastas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Populiariausias podkastas, žmogžudystę nagrinėjanti drama „Serial“, parsisiųsta 267 milijonus kartų.

Podkastas (taip pat – tinklalaidė[1]; angl. podcast) – internete patalpintos prenumeruojamos garso arba vaizdo rinkmenos. Tai gali būti tiek radijo laidų įrašai patalpinti internete, tiek sukurtas turinys išskirtinai interneto vartotojams.[2][3][4] Kiekvienas podkastas yra sudarytas iš atskirų dalių (epizodų) serijos ir gali būti prenumeruojamas (specialioje platformoje arba per RSS).

Pavadinimas atsirado iš angliškų žodžių broadcasting (transliavimas) ir nešiojamo MP3 grotuvo „iPod“, su kurio išpopuliarėjimu susijęs ir podkastų paplitimas. Pastaraisiais metais podkastų dažniausia klausomasi per išmaniuosius telefonus.[5]

67 milijonai amerikiečių podkastų klausosi bent kartą per mėnesį, o populiariausias podkastas, žmogžudystę nagrinėjanti drama „Serial“, parsisiųsta 267 milijonus kartų.[6][7]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Podkastų išradėju laikomas Tristan Louis, kuris pirmą kartą podkastų idėją pasiūlė 2000 m., ir Dave Winer, kuris pirmasis šiek tiek patobulinęs šią idėją įgyvendino. „Podkasto“ sąvoką pirmą kartą panaudojo Ben Hammersley 2004 m. ir ji greitai išpopuliarėjo. Patys podkastai taip pat ėmė sparčiai populiarėti, ypač podkastų idėją palaikė blogeris Adam Curry. 2005 m. prie podkastų populiarinimo prisidėjo „Apple“ įmonė, kurios skaitmeninės muzikos grotuvas davė vardą patiems podkastams. „Apple“ integravo podkastus į „iTunes“ ir taip pristatė juos plačiajai publikai.

Iš pradžių podkastų autoriais dažniausiai buvo tinklaraštininkai, vėliau temų asortimentas plėtėsi. Savo podkastus ėmė leisti laikraščiai ir žurnalai, televizijos ir radijas. Nuo 2005 m. vasaros atsirado ir erotinio turinio podkastų, vadinamųjų pornkastų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]