Kontraceptinė tabletė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Oralinė kontracepcija)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kontraceptinė tabletė (KT) – tai tabletė nuo pastojimo. Kombinuotas (mišrias) kontraceptines piliules vartoja moterys: piliulėse yra hormonų (estrogenų ir progesterono), kurie moters organizme sukelia pokyčius – stabdo ovuliacijos procesą bei sutirština gimdos kaklelio gleives, todėl apvaisinimo tikimybė smarkiai sumažėja. Trečiasis pokytis, moters organizmui reaguojant į šiuos hormonus, yra gimdos gleivinės (endometriumo) atrofija, todėl net ir įvykus apvaisinimui, embrionas negali implantuotis ir žuva. Dėl šio trejopo veikimo mechanizmo piliulės, jei vartojamos maždaug tuo pačiu laiku kiekvieną dieną, yra labai efektyvi apsaugos nuo nėštumo priemonė.

Tabletės neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų. Paprastai vienos pakuotės užtenka vienam mėnesiui. Standartiškai (nors ne tai galioja ne visoms kontraceptinėms tabletėms) piliulės yra vartojamos 28 dienų ciklu: 21 dieną iš eilės vartojama po vieną tabletę (pageidautina tuo pačiu paros metu), o paskui 7 dienas daroma pertrauka.

Vartojant piliules nerekomenduojama rūkyti, kadangi padidėja širdies priepuolio, insulto bei trombų susidarymo kraujagyslėse rizika (venų trombozė, galinti sukelti plaučių emboliją), net ir jaunoms moterims, padidėja ir diabeto rizika. Piliulių vartojimo pradžioje kai kurios moterys gali patirti tam tikrus pašalinius poveikius, pavyzdžiui, priaugti keletą kilogramų, jausti pykinimą, nedidelius galvos skausmus, gali šiek tiek kraujuoti tarp mėnesinių, taip pat gali suminkštėti krūtys ar atsirasti inkštirų. Palaipsniui šie požymiai išnyksta. Blogiausiu atveju kontraceptinės tabletės gali sukelti skausmus pilve, stiprų galvos skausmą, neįprastus kojų ar krūtinės skausmus, regėjimo bei kvėpavimo sutrikimus, taip pat gali padidėti kraujospūdis.

Taip pat yra ne tik kombinuotos, bet ir vieno hormono – progesterono piliulės (dar vadinamos minipiliulėmis). Jas vartojant nepasireiškia pykinimo, krūtų suminkštėjimo simptomai, moterys beveik nerizikuoja patirti tokius rimtesnius pašalinius poveikius, kaip kraujo trombai ar širdies sutrikimai. Dažniausiai pasireiškiantis šalutinis poveikis vartojant šias piliules – tai moters ciklo pokyčiai. Galimi nereguliarūs ar lengvo kraujavimo ciklai, arba mėnesinės gali iš viso pranykti. Kadangi šios rūšies piliulės turi tik vieną hormoną, jas reikia vartoti kas dieną tiksliai tuo pačiu laiku, be pertraukų. Be to, jos yra kiek mažiau efektyvios nei mišriosios piliulės. Bet koks jų vartojimo laiko pakeitimas smarkiai mažina jų apsauginį poveikį.

Prieš pradedant vartoti piliules, reikėtų pasitarti su gydytoju. Nustojus vartoti piliules ir siekiant pastoti, patartina lukterti keletą moters ciklų, kadangi nustojus vartoti piliules ovuliacija tampa kurį laiką nereguliari, ir todėl paskui sudėtinga nustatyti apytikrę gimdymo datą. Mišrios kontraceptinės tabletės netinka žindančioms moterims, kadangi keičia pieno kokybę ir kiekį, tačiau minipiliulės tokio šalutinio poveikio neturi.

Moterims, sulaukusioms 40 metų amžiaus, vartoti piliules nepatartina dėl hormoninių pokyčių organizme, kadangi piliulės gali skatinti kraujospūdžio padidėjimą bei nutukimą.